Tajemniczo brzmiące polifenole są naturalnie występującym składnikiem roślin. Ważniejsze są jednak ich właściwości przeciwutleniające. Dbając o dostarczanie odpowiedniej ich ilości do organizmu, można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka! Wiesz, gdzie ich szukać?
Co to są polifenole?
Najpopularniejszą i najlepiej opisaną ich grupą są flawonoidy. Polifenole to związki organiczne i obejmują m.in. taniny. Spotkać je można w wielu produktach spożywczych, szczególnie pospolitych używkach, do których zaliczyć można wino, herbatę i kawę.
Warto podkreślić, że polifenole łączą się z żelazem i mogą pogorszyć jego wchłanianie do organizmu.
Obecność tych związków w roślinach jest dość istotna. Część polifenoli stanowi element naturalnego procesu obronnego roślin, m.in. zatrzymując rozwój atakujących je owadów, wirusów lub grzybów. Liczbę polifenoli pochodzenia naturalnego szacuje się na ok. osiem tysięcy związków.
Na co są dobre polifenole?
Do tej pory dowiedziono duży wkład polifenoli w walce z nowotworami np. z rakiem czy chorobami układu krwionośnego (uszczelniają naczynia) i chorobami serca.
Dieta bogata w te związki pozwala uniknąć zachorowań na chorobę wieńcową, obniża ciśnienie krwi i prawdopodobieństwo zawału serca. Dzieje się tak za sprawą ich silnych właściwości przeciwutleniających zawartych w związkach polifenolowych. Polifenole pozwolą też walczyć z procesami starzenia organizmu.
Gdzie ich szukać?
Istotnym czynnikiem dla zdrowia jest zapewnienie stałego poziomu polifenoli we krwi i narządach. Związków tych jest najwięcej we wspomnianym winie, kawie i herbacie oraz piwie, winogronach, orzechach, kakao, jagodach, truskawkach, jeżynach, oliwie z oliwek. Warto nie rezygnować (kiedy tylko to możliwe) ze skórki z owoców, bo tam właśnie kryją się te dobroczynne związki. Polifenole dostępne są też w innych owocach oraz w sokach, a nawet produktach czekolado podobnych.
Anna Konopka