ekspert-eveline-cosmetics-odpowiada-na-pytania-czytelniczek

Na wybrane pytania Czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

Czy można opalać twarz, na której jest trądzik? Nawet jeśli to nie jest już trądzik młodzieńczy

Opalanie skóry z cechami trądziku może w pierwszej chwili powodować pozorną poprawę wyglądu i zmniejszenie widoczności zmian, ale potem bardzo często dochodzi do zaostrzenia objawów trądziku. Istnieje nawet takie pojęcie jak „trądzik wakacyjny” odnoszące się właśnie do osób, które po powrocie z wakacji, w krajach o wysokim nasłonecznieniu, nagle obserwują nasilenie objawów trądzikowych. Opalanie skóry z trądzikiem może zaostrzyć zarówno zmiany u osoby z trądzikiem młodzieńczym jak również u osoby z trądzikiem w późniejszym wieku (trądzik dorosłych). Cera z cechami trądziku kwalifikowanego jako trądzik różowaty nie powinna być w ogóle opalana.

Witam
Mam 48 lat i od 3 lat pękają mi naczynka na policzkach. Nie wiem od czego. Czy mogłaby mi Pani coś doradzić?
Z góry bardzo dziękuję.


(na zdjęciu: lek. med. Bożena Bierzniewska)

Obecność pękających naczynek i tak zwanych teelangiektazji może być związane z różnymi przyczynami. Najczęściej może mieć związek z pierwszą fazą trądziku różowatego, w którym skóra ma tendencję do napadowego czerwienienia się i powstawania rozszerzeń naczyń. Czasami tendencja do powstawania naczynek na twarzy może mieć inne przyczyny jak na przykład: przyjmowanie leków obniżających ciśnienie, praca w narażeniu na mróz, wiatr lub nasłonecznienie. Istotną rolę w tendencji do teleankiektazji odgrywają również skłonności genetyczne. Naczynia już istniejące można zlikwidować jedynie przy pomocy zabiegów zamykających ich światło (na przykład laser). Osoby mające skłonność do tworzenia teleangiektazji powinny stosować restrykcyjną ochronę słoneczną, unikać nagrzewania skóry lub ekspozycji na mróz, a na noc stosować kremy, które w swoim składzie mają substraty wzmacniające ścianę naczynia.

Dzień dobry,
Od kilku dni obserwuję brzydkie czerwone placki na dekolcie. Jest ich coraz więcej , ale nie swędzą. Co może być przyczyną?

W dermatologii nie ma możliwości postawienia diagnozy tylko na podstawie opisu zmian skórnych. Myślę, że będzie konieczna wizyta u dermatologa w celu oceny charakteru zmian i wdrożenia leczenia. Czerwone plamy na skórze dekoltu mogą być objawem banalnych chorób takich jak: łupież pstry albo łojotokowe zapalenie skóry, ale czasem mogą być skórnym objawem groźnych chorób ogólnych.

Specjalista dermatolog Bożena Bierzniewska