mammografia-cyfrowa-nowe-technologie-w-walce-z-rakiem

Kampania na rzecz profilaktyki raka piersi obejmuje badanie mammograficzne, w pełni refundowane przez NFZ dla kobiet między 50. a 69. rokiem życia. Zdarza się jednak słyszeć głosy, że zamiast pomóc, może ona równie dobrze zaszkodzić, ponieważ polega ona na poddaniu pacjentki promieniowaniu rentgenowskiemu. Spieszymy zatem z przybliżeniem wiedzy o innych metodach mammografii. Dziś mowa będzie o mammografii cyfrowej.

Szacuje się, że cyfrowa technika badania piersi weszła do szpitali i placówek medycznych jako powszechna metoda około 2000 roku. Oczywiście mowa o zasięgu globalnym. Jeśli chodzi o Polskę, dopiero kilka placówek zaopatrzyło się w ten drogi sprzęt. Dostępny jest również w dwóch mammobusach. Jak to bywa z alternatywnymi czy nowymi metodami, wymienia się zarówno zalety, jak i wady cyfrowego odczytu prześwietlania piersi.

Zalety technik cyfrowych

Z pewnością górę biorą względy zdrowotne. Pacjentka poddawana jest znacznie słabszemu działaniu promieni rentgenowskich, co zmniejsza ryzyko badania. Ponadto, dane cyfrowe skanowane są bezpośrednio do komputera i tam przetwarzane w obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości. Oznacza to ominięcie całego procesu wywoływania zdjęcia, a zatem po pierwsze – utraty jakości i czytelności fotografii, a po drugie – rozłożenia badania w czasie. Czas jest oszczędzany również dzięki temu, że skan cyfrowy pozwala rozróżnić różne rodzaje tkanek za jednym razem.

Nie zachodzi zatem potrzeba wysłania pacjentki osobno na prześwietlenia o innej dawce promieni, gdyby zaszły jakiekolwiek wątpliwości. Dodatkowo, lekarz może od razu zdjęcie opisać i ocenić. Stosuje przy tym znacznie bardziej zaawansowane narzędzia jak powiększanie obrazu, zmiana kontrastu i jasności, nanoszenie znaczników, wybieranie konkretnego obszaru zdjęcia, by przeprowadzić jego szczegółową diagnozę itd. Badanie i jego opis mogą być zapisane na dowolnej liczbie płyt CD i innych rodzajach nośników cyfrowych, jak i przesłane drogą elektroniczną w jakiekolwiek miejsce na świecie natychmiast i bez utraty jakości danych, co jest, wiadomo, niemożliwe w przypadku zdjęcia analogowego (tradycyjnego).

Anna Piosik