Obecnie obserwuje się wzrost zachorowań mężczyzn z grupy wiekowej powyżej 50 lat na choroby związane z gruczołem krokowym, potocznie zwanym prostatą. Wpływ na to zjawisko mogą mieć: wydłużająca się średnia długości życia, wzrost świadomości zdrowotnej oraz większa dostępność i nowoczesność badań.
Coraz liczniejsze zachorowania przyczyniły się do postępu w medycynie w dziedzinie wykrywalności i leczenia chorób związanych z prostatą. Współczesna medycyna dzięki nowoczesnym badaniom jest w stanie zdiagnozować dolegliwość odpowiednio wcześniej oraz dopasować najskuteczniejszą formę leczenia, co zwiększa efektywność kuracji. Ale pamiętajmy, że nawet najbardziej zaawansowane formy terapii zmniejszają swoją skuteczność jeśli zgłosimy się do lekarza w zbyt późnym czasie. Dlatego kiedy tylko zauważysz pierwsze dolegliwości ze strony układu moczowego powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza urologa, który dzięki odpowiednim badaniom jest w stanie rozpoznać rodzaj schorzenia i stopień jego zaawansowania.
Diagnostyka chorób prostaty
Światowa Organizacja Zdrowia przy współpracy z międzynarodowymi organizacjami urologicznymi opracowała szczegółowe zalecenia wykonywania określonych badań przy rozpoznawaniu chorób związanych z prostatą. W roku 1997 podczas IV Międzynarodowej Konsultacji BHP w Paryżu zostało przyjęte następujące postępowanie w diagnostyce gruczołu krokowego u osób zgłaszających dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych.
Metody badań zostały podzielone na 4 grupy:
I.Badania zalecane szczególnie – takie, które należy wykonać u każdego mężczyzny z dolegliwościami układu moczowego:
1.wywiad chorobowy
2.punktowa ocena objawów (I-PSS) i ocena jakości życia (QOL).
3.badanie pacjenta ogólne i badanie gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę (per rectum, DRE)
4.badanie ogólne moczu
II.Badania zalecane – takie, które należy wykonać u większości chorych:
1.określenie czynności nerek
2.określenie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA)
3.zapis przepływu moczu przez cewkę moczową (uroflowmetria)
4.ocena zalegania moczu w pęcherzu moczowym po oddaniu moczu
5.zapis oddawania moczu – częstość i objętość
Borys