Już starożytni Grecy znając zbawienną moc błota, korzystali z jego dobrodziejstw. Paradoksalnie ma ono działanie oczyszczające. Taka kąpiel oprócz walorów typowo leczniczych ma również działanie relaksujące i odprężające. Szczególnie popularna w Polsce jest kąpiel w borowinie.
Terapia błotna, czyli inaczej peloidoterapia, pochodzi od greckiego słowa pelos oznaczającego błoto. Kąpiele błotne były szczególnie popularne w krajach basenu morza egejskiego, w szczególności w Grecji i Turcji.
Do kąpieli używana jest borowina. Jest to czynny rodzaj torfu, który podgrzany nakłada się na ciało. W skład borowiny wchodzą: kwasy huminowe, garbniki, żywice, woski, białka, cukry oraz aminokwasy.
Po nałożeniu błota na ciało, oddaje ono swoje ciepło, dzięki czemu ciało powoli nagrzewa się. Organizm się poci, co pozwala oczyścić go z toksyn i zlikwidować złogi tłuszczowe. Ciepło działa nie tylko na zewnątrz, pomaga również w schorzeniach organów wewnętrznych. Borowina działa antycellulitowo oraz wspomaga odchudzanie. Wygładza, ujędrnia oraz ściąga skórę. Dzięki przegrzaniu przyspieszona zostaje przemiana materii. Rozgrzane ciało wchłania dobroczynne składniki borowiny. Torf ma również właściwości przeciwbólowe.
Zabieg można odbywać na wiele sposobów. Wykonywany on jest w większości uzdrowisk w Polsce. Jak również w salonach kosmetycznych i SPA. Zaleca się powtarzać zabiegi, aby uzyskać pożądany efekt.
Jednak nie wszyscy mogą poddać się kąpielom błotnym. Osoby z gruźlicą, chorobami nowotworami, wadami serca, nadciśnieniem, cukrzycą, miażdżycą, nadczynnością tarczycy oraz zakrzepowym zapaleniem żył nie powinny odbywać kąpieli błotnych. Kobiety w ciąży również nie mogą odbywać tego typu zabiegów. Również osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego i oddechowego oraz choroby wrzodowe taki zabieg jest niewskazany. Czynne stany zapalne skóry w ogóle wykluczają z przeprowadzania kąpieli błotnych. Koszt to ok 15-30 zł.
Za niewielką kwotę możemy się zrelaksować a do tego zadbać o nasze zdrowie. Nic lepiej nie działa na nasze piękno jak natura, a skutki odczuwamy od razu.
B.M