Każdy z nas ma prawo pójść na zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Potrzebny jest Ci wtedy magiczny druczek L4, który należy przedstawić pracodawcy. Znaj swoje prawa i obowiązki podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim.
Zwolnienie lekarskie
To zaświadczenie wydane na formularzu ZUS ZLA wystawiane przez lekarza, który podpisał umowę z ZUS, w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy, z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny.
Powiadom pracodawcę o nieobecności
Zwolnienie lekarskie może wystawić lekarz rodzinny i specjalista. Lekarz praktykujący prywatnie może wystawiać zwolnienia jeśli zawarł umowę z ZUS.
Kobiety w ciąży mogą otrzymywać zwolnienia od ginekologa, jak również od innych specjalistów, ale tylko w przypadku choroby. Sama ciąża nie upoważnia do korzystania ze zwolnienia lekarskiego.
Przy wypisywaniu zwolnienia lekarskiego potrzebny jest dowód osobisty lub paszport, lun NIP i dowód ubezpieczenia np. książeczka zdrowia z NIP-em pracodawcy.
- O naszej nieobecności w pracy z powodu choroby należy powiadomić pracodawcę nie później niż w drugim dniu absencji.
- Termin ten może być przekroczony tylko w wyjątkowych przypadkach – gdy jesteśmy obłożnie chorzy, nie mamy możliwości powiadomienia poprzez bliskich.
- O niezdolności do pracy można poinformować telefonicznie, faksem, mailem, poprzez inną osobę.
Zuzanna Górka