Podczas procesu starzenia się skóry spada aktywność fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Obniża się przez to elastyczność i sprężystość oraz prawidłowe nawilżenie skóry.
Kolejne objawy to suchość i wiotkość skóry, spadek jej gęstości, tworzenie się coraz bardziej widocznych i głębszych zmarszczek, postępująca kruchość naczyń krwionośnych, gorsze odżywienie i dotlenienie komórek. Koloryt skóry staje się nierównomierny, szary, z przebarwieniami. Zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych, czego efektem jest redukcja płaszcza lipidowego i zwiększona wrażliwość na agresywne czynniki zewnętrzne.
Menopauza i zmiany w skórze kobiet
Jednym z fundamentalnych czynników wpływających na kondycję skóry kobiety jest układ hormonalny. Spadek aktywności hormonalnej około 45 roku życia i narastający niedobór hormonu o szczególnym znaczeniu dla kondycji skóry – estrogenu i całkowity jego brak około 55 roku życia, potęguje i przyspiesza naturalne objawy starzenia się skóry, często gwałtownie i wyraźnie zauważalnie. Granica między naskórkiem, a skórą ulega spłaszczeniu, dochodzi do atrofii naczyń krwionośnych, spada prędkość proliferacji i różnicowania komórek, ubywa podskórnej tkanki tłuszczowej, zachodzą zmiany w matrycy zewnątrzkomórkowej. Następuje degradacja kwasu hialuronowego i jego receptora (CD44), co prowadzi do zmniejszonej kohezji skórnej, odwodnienia i spadku elastyczności skóry; zmniejsza się synteza kolagenu, która w pierwszych 15 latach po okresie menopauzy spada średnio o 2,1% rocznie. Pogarsza się mikrokrążenie. Liczba naczyń włosowatych i krwionośnych się zmniejsza, a siatka kapilar zanika. Skóra staje się coraz bardziej cienka i wiotka, a naczynka są bardziej widoczne. Pogłębiają się procesy prowadzące do obniżenia gęstości skóry, odwodnienia i wystąpienia coraz liczniejszych, głębszych zmarszczek i bruzd.
Zalecenia przy pielęgnacji skóry dojrzałej 50+
- Demakijaż twarzy, szyi i dekoltu odpowiednio dobranym mleczkiem lub śmietanką.
- Tonizowanie twarzy odpowiednio dobranym tonikiem lub płynem micelarnym.
- Nie używanie do oczyszczania preparatów z mydłem i alkoholem.
- Aplikacja odpowiednich kremów na dzień z ochroną UVA/UVB.
- Bezwzględne unikanie opalania na słońcu i w solariach.
- Aplikacja kremów odżywiająco-regenerujących na noc i koncentratów, najlepiej dobranych przez doświadczonego kosmetologa.
- Aplikacja odpowiednich preparatów na skórę oczu, dłoni oraz ciała.
- Regularne zabiegi w salonie kosmetycznym: odmładzające, nawilżające, ujędrniające, złuszczające, regenerujące lub liftingujące (poprawiające napięcie skóry).
- Czas wolny na świeżym powietrzu, spacery lub uprawianie sportu odpowiedniego do stanu zdrowia i kondycji.
- Unikanie stresu, używek typu papierosy, odpowiednio skomponowana dieta.
Chantarelle