Jaja do niedawna budziły kontrowersje. Niektórzy obwiniali je o rozwój miażdżycy. Obecnie dysponujemy badania naukowymi, z których wynika, iż jaja nie są szkodliwe dla naszego organizmu.
Niektóre osoby, które kreują się na specjalistów od zdrowego odżywiania, twierdzą, iż jaja wpływają negatywnie na nasze zdrowie. W rzeczywistości umiar stanowi klucz do sukcesu. Już Paracelsus zauważył, że „każda substancja jest i nie jest trucizną, tylko dawka sprawia, iż dana substancja nie jest trucizną”.
Jaja w diecie człowieka
Jaja towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Nasi przodkowie chętnie je spożywali, ponieważ uważali, że w ten sposób dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Jaja – źródło pełnowartościowego białka
Z przeprowadzonych badań wynika, iż jaja stanowią źródło pełnowartościowego białka. Zawiera ono wszystkie aminokwasy, niezbędne do prawidłowego rozwoju naszego organizmu. Udowodniono, iż białko, obecne w jaju kurzym, jest przyswajalne w 94%.
Jaja w dolegliwościach migrenowych
W jajku znajdziemy następujące witaminy: A, B12, E oraz niacynę. Tę ostatnią poleca się osobom, które zmagają się z migreną. Z przeprowadzonych badań wynika, iż niacyna działa kojąco na system nerwowy.
Rola immunoglobuliny Y
Żółtko jaja kurzego stanowi bogate źródło immunoglobuliny Y, która wzmacnia odporność. Nasi przodkowie zdawali sobie sprawę z dobroczynnych właściwości wyżej wspomnianego białka. Babcie podawały surowe żółtko dzieciom, które zmagały się z biegunką. W Indiach jajko wciąż wykorzystuje się jako lek. Surowe żółtko konsumują osoby, które chorują na czerwonkę.
Irmina