co-czytac-wnukom

Królewna Śnieżka, Przygody Misia Uszatka, a może baśnie Andersena? Pomysłów jest nieskończona ilość, a każda bajka na dobranoc jest dobra. Jeśli masz szansę czytać wnukom do poduchy, to wygrałaś los na loterii – czytając wpływasz pozytywnie na jego rozwój.

Magia czytania bajek

O roli czytania robi się szczególnie głośno przy okazji ciekawych akcji, na przykład Cała Polska czyta dzieciom. Warto jednak pamiętać, że czytanie książek dla dzieci nie powinno odbywać się tylko od święta i przy okazji. Nawyk czytania np. przed snem, wyrobi w dziecku nie tylko przywiązanie do obecności książek w dorosłym życiu, ale też ułatwi zasypianie, naprowadzi na miłe skojarzenia i skutecznie rozwinie ich wyobraźnię oraz rozwój emocjonalny.

Czytanie bajki na dobranoc to nie tylko skuteczne narzędzie ułatwiające usypianie malucha. To także niezastąpiony element edukacyjny. Dzieciaki słuchając magicznych opowieści przenoszą się w świat czarów, dobrych wróżek, zwycięstwa dobra nad złem, uczą się nazywania podstawowych wartości. Czytając bajki wnukowi na dobranoc wprowadzasz go w świat nowych słów, wyrażeń, przysłów, prawd i wzorców do naśladowania. Bajka z założenia przecież ma nauczyć i nieść ze sobą morał. Opowieści te są często przestrogą na to, czego nie wolno robić i jakie są konsekwencje łamania zakazów.

Bajka kontra telewizja i internet

Współczesne czasy wniosły wiele udogodnień i postępu cywilizacyjnego. Telewizja i internet są naszą standardową, powszechnie dostępną i łatwą rozrywką. To okno na świat. Niestety są też negatywne aspekty cyfryzacji. Dzieciaki, które za dużo czasu spędzają przed telewizorem tracą umiejętność koncentracji, zdolność wyobraźni a obrazy przesiąknięte krwią i przemocą, sprawiają, że dla malucha to widok tak zwyczajny, że wręcz zatraca swoją wrażliwość w rzeczywistym świecie. Telewizja w nadmiarze, to powód do agresji, ale też złości dziecka. Dlatego warto czytać.

Anna Konopka