Kuchnia skandynawska to kuchnia trzech krajów: Szwecji, Norwegii i Danii. Obecna kuchnia skandynawska to rozwinięta i bardziej wysublimowana wersja kuchni dawnych Wikingów. Główna rolę grają ryby – przyrządzane na różne sposoby.
Skandynawowie w swojej kuchni nie korzystają ze zbyt wielu przypraw, jednak nie rezygnują nigdy z pieprzu, soli i gałki muszkatołowej.
Dania
Dla Duńczyków bardzo ważna jest miła atmosfera przy stole (tzw, idea hugge). A na stole swoje stałe miejsce mają ziemniaki, bowiem są one i daniem głównym, i daniem dodatkowym. Oprócz ziemniaków ważna rolę jako dodatki spełniają marynowane ogórki, kapusta i buraczki. W przeciwieństwie do kuchni polskie, kuchnia duńska nie jest bogata w zupy. Popularność zdobył jedynie rosół i zupa pomidorowa. Popularnym daniem jest takzę tzw. zatopiony łosoś, czyli łosoś moczony przez wiele miesięcy w miodzie.
Smorrebrod
Jest to kanapka zjadana w porze lunchu. Składa się z razowego chleba, pasztetu, mięsa, cebuli, galaretki i sosu tatarskiego. Dziś taką kanapkę można kupić w wielu restauracjach i barach w nowoczesnej, odchudzonej wersji.
Szwecja
Kraj ten, pod względem kulinarnym, kojarzony jest z prostymi i smacznymi daniami, a także ze szwedzkim stołem. Sami Szwedzi znani są ze swojego przywiązania do ekologicznego i zdrowego stylu życia, co ma swoje odzwierciedlenie także i w kuchni. Główną rolę Graja zdrowe ryby: flądry, łososie, makrele i śledzie. Szwedzi wypijają także duże ilości mleka. Starają się, aby ich pożywienie było zdrowe i zbilansowane. Dawniej spożywali dużo cukru, dziś jednak ich kuchnia jest pełna naturalnych witamin i innych ważnych składników.
Sabina Sosnowska