dieta-dla-kobiet-40

Prawidłowe żywienie polega na dostarczeniu naszemu ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tj. białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Jak powinna wygladać dieta dla kobiet 40+?

Nasza dieta powinna być przemyślana i skomponowana w taki sposób, by zaopatrzyć organizm w odpowiednią ilość wyżej wymienionych elementów oraz zadbać o ich prawidłowy stosunek. Kierując się najczęściej ogólnymi ilościami zapotrzebowania kalorycznego podanymi w kobiecych czasopismach, zapominamy wziąć pod uwagę naszego wieku, rodzaju wykonywanej pracy, oraz częstotliwości i intensywności aktywności fizycznej.

Powyższe warunki maja wpływ na ilość pokarmu, którą powinniśmy spożywać. Jeżeli w wieku około menopauzalnym zauważysz, że szybciej zaczynasz tyć i trudniej zgubić Ci niechciane kilogramy, pierwszym krokiem powinno być zmniejszenie kaloryczności codziennych posiłków. Bardzo istotną zasadą sprzyjającą utrzymaniu właściwej wagi jest również uwzględnienie liczby posiłków w ciągu dnia oraz ich rozłożenie.

Spróbujmy teraz w przystępny sposób wyjaśnić, co nasz organizm robi ze skonsumowanym posiłkiem. Otóż po jego strawieniu przez układ pokarmowy, tłuszcze i węglowodany zostają zamienione w glukozę, która dostaje się do krwi. Reaguje na to trzustka, która musi wyprodukować wystarczającą ilość insuliny, by przenieść glukozę do komórek, gdzie zostaje ona zamieniona w energię. Im więcej zjemy, tym więcej potrzeba insuliny we krwi. Jeżeli trzustka pracuje prawidłowo- glukoza szybko opuszcza krew i jest transportowana do komórek.

Czy Tobie też zdarza się zajadać smutek czy depresję słodkimi przekąskami? Czy zauważyłaś, że wraz z upływem lat Twoje ciało nie radzi już sobie tak dobrze ze spalaniem tych kalorycznych przyjemności? Jeżeli nasze pożywienie składa się wyłącznie z cukrów, wtedy mózg utożsamia brak glukozy we krwi z sytuacją głodu i wysyła sygnał o konieczności nakarmienia komórek, który odczuwamy jako niepohamowany apetyt.

Jeżeli często serwujemy naszemu ciału posiłki składające się wyłącznie ze słodyczy i cukrów prostych, zmuszamy trzustkę do ciągłej mobilizacji i zbyt intensywnej produkcji insuliny. Następstwem takiego zachowania jest insulinooporność, która sprawia, że glukoza nie może się dostać do wnętrza pożądanych komórek i zamiast tego odkłada się w komórkach tłuszczowych w postaci tzw. tłuszczu zapasowego. Dlatego właśnie zachowanie odpowiednio zbilansowanej diety jest tak bardzo istotne.

Anna J