nie-tylko-biala-maka

W naszej kuchni odgrywa zdecydowanie jedną z najważniejszych ról. To przecież podstawowy składnik wielu naszych ulubionych dań, bez których większość z nas nie wyobraża sobie życia. Najczęściej używamy białej, klasycznej mąki, tymczasem mamy jej kilka rodzajów. Który wybrać?

Mąka pszenna
Zdecydowanie najbardziej popularna. To rodzaj mąki otrzymywany z pszenicy. Jest wykorzystywana m.in. do produkcji sosów, pieczywa oraz ciast. Im niższy jest typ mąki, tym jest ona bielsza i uboższa w błonnik, składniki mineralne i witaminy.

Podstawowe typy mąk pszennych:

  • mąka poznańska, typ 500 – polecana do ciast kluskowych, pierogowych, na pizzę, a także do zasmażek i sosów,
  • mąka luksusowa, typ 550 – polecana do ciast drożdżowych i smażonych,
  • mąka tortowa, typ 450 – polecana do ciast biszkoptowych i biszkoptowo-tłuszczowych ,
  • mąka krupczatka, typ 500 – polecana do ciast kruchych i półkruchych oraz parzonych i makaronowych,
  • mąka wrocławska, typ 500 – polecana do ciast drożdżowych, francuskich, półfrancuskich, naleśników oraz zup i sosów.

Postaraj się wybierać mąkę wzbogaconą. Mąka wzbogacona zawiera tyle samo kalorii, białka, węglowodanów co niewzbogacona, ale znacznie więcej wapnia, witamin B1, B2, niacyny oraz folianów.Dobrym wyborem jest tez mąka razowa, czyli ciemna.

Mąka żytnia
W mące żytniej, podobnie jak w pszennej, im wyższy jest typ mąki, tym więcej zawiera ona potasu, wapnia, magnezu, żelaza, cynku, witamin E, B1, B2, niacyny i folianów. Różnice w zawartości witamin i składników mineralnych między mąką białą i ciemna są nawet trzykrotne, stąd warto wybierać mąkę żytnią o wyższym typie. Informacja dla cukrzyków – chleb żytni pełnoziarnisty ma najniższy indeks glikemiczny spośród pieczywa.

Mąka orkiszowa
Orkisz jest w zasadzie odmiana pszenicy, był znany już w starożytności i bardzo popularny w średniowieczu.
Mąka ta ma dużą wartość odżywczą, zawiera więcej białka niż mąki pszenna i żytnia, natomiast mniej węglowodanów. Znajduje się w niej więcej cynku, miedzi, selenu, witaminy E, a także błonnika.

Mąka sojowa
To królowa wszystkich mąk – jest najbogatsza w witaminy i składniki mineralne. Zawiera wyjątkowo dużo potasu (7 razy więcej niż razowa mąka pszenna i 6 razy więcej niż razowa mąka żytnia), jest bogata także w wapń, żelazo i cynk. Stanowi również znaczące źródło folianów. Warto poszukać różnych przepisów wykorzystujących mąkę sojową do przygotowywania potraw i na stałe wprowadzić ja do naszej kuchni, ponieważ zawiera ona znacznie mniej węglowodanów niż inne mąki, a dużo więcej błonnika i białka.

Mąka bezglutenowa
Gluten jest to białko, które znajduje się w pszenicy, owsie, życie i jęczmieniu, zawierają go więc także mąki wyprodukowane z tych zbóż. Nie mogą go spożywać osoby chore na celiakię oraz alergicy, tym przypadku należy stosować zamienniki pszenicy.

Przy wyborze mąki należy pamiętać o prostej zasadzie – im jest ciemniejsza, tym jest zdrowsza. Dotyczy się to również takich produktów jak ryż, makarony, pieczywo.

Zuzanna Górka