Calluna vulgaris, czyli wrzos pospolity, to jedna z najpopularniejszych roślin ozdabiających polskie ziemie. Jako jeden z nielicznych kwitnie od czerwca do sierpnia, w zależności od gatunku. Jego małe, dzwoneczkowe kwiaty, dzięki swoje trwałości, ozdabiają domy przez długie tygodnie.
Wraz z względami estetycznymi, wrzos niesie ze sobą również działanie lecznicze. Już w XV wieku odnotowuje się jego istotne działanie w fitoterapii. Poprzez lata wypracowano metodę przygotowywania wrzosu do celów leczniczych. Dojrzewający kwiat rośliny ścina się, aby w specjalnie przygotowywanych pomieszczeniach, wrzos mógł nabrać właściwości leczniczych. W końcowym procesie istotna jest dokładność w oddzielaniu kwiatów od łodyżek i segregacja według koloru.
Lecznicze właściwości wrzosu
Nieocenionym jest działanie wrzosu na układ moczowy. Dzięki znajdującym się w nim flawonoidą, znacząco zwiększa się wytwarzanie moczu. Jak podkreśla dr Jadwiga Jurkjan, wrzos ma działanie przeciwbakteryjne oraz rozkurczowe. Jest to zbawienie w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego jak i kamicy nerwowej. Jednak należy podkreślić, że owo działanie jest możliwe tylko w momencie, kiedy odczyn moczu jest zasadowy. Warunkuje to fakt, że w takich warunkach dochodzi do hydrolizy jednego ze składników wrzosu, glikozydu arbutyny, który skutecznie zwalcza bakterie w organizmie.
Anna 14-stek