Jest najstarszą herbatą świata. Chińczycy poznali się na jej zdrowotnych właściwościach i wyjątkowym smaku około 4000 lat temu. W Polsce, tak jak w całej Europie wciąż najbardziej popularna jest czarna herbata. Czas to zmienić, bo herbata zielona to prawdziwy cud natury.
Skarbnica zdrowia
Jeżeli jesteś miłośniczką herbat to z pewnością już ją zasmakowałaś. Jeżeli nie, to warto spróbować tej najbardziej szlachetnej herbaty. Kilka filiżanek dziennie to nie tylko ceremonia smaku, ale i solidna dawka zdrowia dla naszego ciała i relaks dla umysłu.
- Zielona herbata zawiera olejki eteryczne, aminokwasy, witaminy: C, E, K, a także sole mineralne.
- Chroni przed zawałem serca, stymuluje krążenie, reguluje ciśnienie krwi.
- Działa przeciwko kamieniom w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym.
- Łagodzi w znaczny sposób dolegliwości związane z reumatyzmem i chroni organizm przed jego wystąpieniem, działa pobudzająco i odprężająco.
- Dzięki zawartości katechiny obniża poziom cholesterolu całkowitego, wpływając jednocześnie na wzrost cholesterolu HDL, hamuje proces arteriosklerozy naczyń wieńcowych i mózgowych.
- Hamuje predyspozycje do koagulacji (zlepiania) płytek krwi, chroni przed zawałem i udarem mózgu, jej przeciwkrzepliwą skuteczność przypisuje się epigallocatechinie.
- Dzięki taninom charakteryzującym się działaniem przeciw bakteryjnym, zielona herbata jest dobrym środkiem w chorobach o podłożu zapalnym (grypy, biegunki, stany zapalne śluzówki jamy ustnej lub dziąseł).
- Zielona herbata jest najbogatszym źródłem fluoru spośród wszystkich pokarmów, wzmacnia zęby i kości, chroni przed próchnicą.
- Dzięki goryczom reguluje wydzielanie żółci, pobudza trawienie, neutralizuje nadkwaśność gastryczną, wspomaga odchudzanie
- Posiada właściwości przeciwutleniające, likwiduje wolne rodniki – spowalnia proces starzenia
- Aktywne związki m.in: katechiny i taniny wykazują działanie antyrakowe i antymutagenne.
Sztuka parzenia herbaty
- Woda, którą zaparzamy herbatę, powinna być źródlana lub filtrowana oraz mieć odpowiednią temperaturę (60-85 stopni). Zalanie zielonej herbaty wrzątkiem powoduje, że napar staje się żółtawy i mętny oraz gorzki i cierpki w smaku.
- Długość zaparzania ma wpływ na działanie herbaty. Jeżeli herbata ma działać pobudzająco, zaparzamy ją przez 2-3 minuty, jeżeli odprężająco – nieco dłużej (3-8 minut). Nie należy parzyć zielonej herbaty zbyt długo, gdyż będzie miała ona gorzki smak.
- Możliwe jest dwu- lub trzykrotne zaparzanie tych samych liści. Za każdym razem odnajdziemy w niej inny smak.
Zieloną herbatę warto na stałe wprowadzić do naszego menu, a nie tylko pić ją okazyjnie. Jeżeli czysta zielona herbata ma dla Ciebie zbyt gorzki smak, wypróbuj różne kompozycje herbaciane. W każdym sklepie znajdziesz pyszną herbatę zieloną z maliną, pomarańczą opuncją figową czy grejpfrutem. Pij dziennie około 3-5 filiżanek w trosce o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Zuzanna Górka