W Polsce liczba kobiet zmagających się z problemem menopauzy wynosi ponad 8 milionów. Szereg specjalistów stawia sobie za cel złagodzenie objawów przekwitania będących skutkiem niedoboru estrogenów.
Aż 75% kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym boryka się przynajmniej z jednym z objawów przekwitania. Najczęściej występującym, jak i najbardziej dokuczliwym symptomem menopauzy, jest atrofia pochwy, a więc stopniowe zmniejszanie nawilżenia oraz trudność utrzymania prawidłowego pH pochwy. Do typowych objawów atrofii należą:
- uczucie dyskomfortu i suchości pochwy (występujące wśród 27-55% badanych kobiet);
- podrażnienie i świąd oraz uczucie pieczenia okolic sromu i pochwy (problem dotyka 18% badanych kobiet);
- dyspareunia, czyli bolesne stosunki oraz towarzyszący temu zjawisku spadek jakości życia seksualnego (dotyczy 40-80% badanych kobiet);
- zwiększona podatność nabłonka pochwy na mechaniczne uszkodzenia oraz zmiana pH pochwy na bardziej zasadowe, co prowadzi do zwiększenia podatności miejsc intymnych na infekcje.
Problem, który dotyczy wielu kobiet
W obiegowej opinii pokutuje przekonanie, iż objawy zanikowych zmian w pochwie dotyczą tylko kobiet w dojrzałym wieku, okazuje się jednak, że to nieprawda. Na suchość pochwy skarżą się kobiety po terapii onkologicznej, długotrwale karmiące piersią, w czasie połogu, panie długotrwale korzystające z antykoncepcji hormonalnej oraz po operacjach okolic intymnych.
Niedobór estrogenów w organizmie kobiety powoduje zmiany w obrębie nabłonka oraz mikroflory pochwy, które prowadzą do: spadku nawilżenia oraz zmniejszenia zdolności do regeneracji nabłonka, wzrostu pH pochwy, co z kolei przyczynia się do wzrostu ryzyka infekcji. Każdy z tych czynników wpływa negatywnie na jakość życia (w szczególności seksualnego) pań w wieku okołomenopauzalnym.
Specjaliści w dziedzinie ginekologii zalecają swoim pacjentkom stosowanie niehormonalnych metod terapii miejscowej, w skład proponowanych przez ekspertów preparatów wchodzą naturalnie występujące w organizmie człowieka substancje takie jak: kwas hialuronowy, glikogen oraz kwas mlekowy. Produktem dostępnym na polskim rynku, który zawiera wszystkie te składniki są globulki dopochwowe HydroVag®.
Kwas hialuronowy wykazuje zdolność do wiązania cząsteczek wody i w ten sposób zabezpiecza nabłonek przed utratą tego cennego składnika, jednocześnie nawilża i uelastycznia ściany pochwy. Wskutek miejscowego wprowadzenia kwasu mlekowego pH pochwy ulega obniżeniu, kwaśny odczyn zapobiega infekcjom intymnym, ponieważ ogranicza rozwój patogenów. Z kolei glikogen ma za zadanie dostarczyć składników odżywczych dobroczynnym bakteriom kwasu mlekowego, które w wyniku przemian enzymatycznych przekształcają cząsteczki glukozy do kwasu mlekowego.
HydroVag, artykuł sponsorowany