Szczęście niejedno ma imię i zawsze pozostaje uczuciem bardzo zindywidualizowanym. Gdyby jednak chcieć pomówić o nim, na dużym poziomie ogólności, musielibyśmy przyznać rację stwierdzeniu, że w różnym wieku szczęśliwymi czynią nas różne sprawy.
Ośrodek szczęścia
Jesteś już kobietą dojrzałą – Twój obszar szczęśliwości jest inny, niż obszar dziecka, nastolatki, czy osoby starszej. Opierając się na psychologicznych teoriach osoby samorealizującej się Abrahama Maslowa, czy koncepcji „pełnego Ja” Rogersa, można stwierdzić, że prawdopodobnie szczęśliwą uczynią Cię bliskie, ciepłe, satysfakcjonujące relacje z ludźmi. Ale nie będziesz miała dziesiątek znajomych jak wówczas, gdy miałaś naście lat. Bo to już Cię nie cieszy. Dziś wiesz, że prawdziwych, bliskich i oddanych przyjaciół można mieć w życiu tylko kilku.
Co pomoże Ci być szczęśliwą?
- Szczęśliwą uczyni Cię dystans do siebie i pozbawione złośliwości poczucie humoru. To szczęście, że nie musisz już traktować siebie śmiertelnie serio i że możesz spojrzeć na siebie i na swoje słabości czy niedociągnięcia z przymrużeniem oka.
- W byciu szczęśliwą pomoże Ci też samorealizacja. Robienie tego, co sprawi Ci przyjemność. Tego, co kochasz. Poszerzaj wiec swoje horyzonty, odkrywaj nowe pasje i realizuj je. O szczęściu przesądzić może też spełnienie, czyli zrealizowane aspiracje i cele, jakie sama przed sobą postawiłaś. Naturalnie to Ty definiujesz czym jest spełnienie i satysfakcja. Nie istnieje żaden obiektywnie wyznaczony kanon. Ukontentowanie może Ci przynieść szczęście Twoich dzieci, dorobek naukowy, działalność charytatywna, czy zwyczajnie – poczucie zadowolenia i akceptacji dotychczas przeżytych lat Twojego życia.
- Szczęście to także autonomia – to wzięcie swojego losu w swoje ręce i ukształtowanie go. I jakkolwiek nie miałaś na swoje życie pełnego wpływu – to możesz docenić siebie za to, że podejmowałaś starania i że nie przesiedziałaś go z założonymi rękoma.
Nie znając ciszy nie docenisz muzyki
Na koniec warto dodać jedno. Zdarza się, że nie czujemy się szczęśliwe, bo szczęście kojarzy nam się wyłącznie z pięknymi chwilami, samymi dobrymi relacjami i czasem, spędzonym z godnie z naszym planem. Istnieje wiele momentów, a nawet okresów, kiedy dzieje się zupełnie inaczej. Dlatego pamiętaj, że smutek, żałoba, mniejsze i większe nieszczęścia również nas kształtują i sprawiają, że mocniej doceniamy czas spokoju i dobrostanu.
Prawdziwe szczęście to zgoda na własne życie. A kiedy mamy ją w sobie – można już tylko powtórzyć za Henrykiem Sienkiewiczem, że „szczęście jest tam – gdzie je człowiek widzi”.
Joanna P.