wyrzucaj-splesniala-zywnosc

Prawidłowe przechowywanie żywności odgrywa niezwykle istotną rolę. Artykułów spożywczych nie należy umieszczać w wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ te sprzyjają rozwojowi pleśni.

Pleśń doskonale rozwija się w wilgotnym środowisku z dostępem do tlenu. W związku z tym, iż wspomniane mikroorganizmy posiadają szerokie uzdolnienia enzymatyczne, mogą rozwijać się na chlebie, serze, rzodkiewce, bananach czy ścianach. Niektóre grzyby pleśniowe odżywiają się celulozą, której człowiek nie trawi.

Przechowywanie mąki

Jeśli chcemy ustrzec żywność przed zepsuciem, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Produktów sypkich tj. mąka, ryż czy mleko w proszku nie należy przechowywać w wilgotnych pomieszczeniach. Wspomniane artykuły spożywcze warto umieścić w suchej szafce.

Wędliny i sery

Wędliny i sery przechowujemy w lodówce. Warto jednak kontrolować stan urządzenia. Woda, która cieknie z zamrażalnika, stwarza optymalne warunki dla rozwoju pleśni. Lód należy regularnie usuwać z zamrażalnika. Nie można też lekceważyć znaczenia higieny. Powinniśmy regularnie myć półki w lodówce. Warto pamiętać, iż artykuły spożywcze, które przechowujemy, stanowią źródło mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym pleśni. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić dezynfekcji półki, na której przechowujemy jajka. Na ich skorupce często rozwijają się bakterie z rodzaju Salmonella.

Spleśniałe gniazda nasienne

Warto jednak pamiętać, iż nie zawsze jesteśmy w stanie ustrzec się przed pleśnią. Jeśli w okresie kwitnienia drzew owocowych występują obfite opady deszczu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż gniazda nasienne będą spleśniałe.

Irmina