czy-dieta-wegetarianska-jest-zdrowa

W ostatnich latach wegetarianizm stał się modny. Potrawy mięsne mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Czy można z nich korzystać, nie narażając przy tym zdrowia na szwank?

Osoby, które nie jedzą mięsa, podają różne powody swojej decyzji. Niektórzy przechodzą na wegetarianizm, kierując się względami etycznymi. Skoro z ukochanej papugi nie przygotowujemy rosołu, to dlaczego mielibyśmy pozbawiać życia kury? Wegetarianie nierzadko aktywnie działają w organizacjach, które walczą o praw zwierząt, ale nie jest to regułą. Gdy w Polsce dyskutowano o uboju rytualnym, pojawiły się głosy, iż tego typu działania stanowią przejaw okrucieństwa. Ustawa poprawiająca los zwierząt hodowlanych ostatecznie przeszła przez Sejm. Oprócz idealistów wśród wegetarian można znaleźć osoby, które po prostu nie lubią mięsa. Nie każdy docenia walory schabowego czy udek kurczaka w sosie curry.

Dieta wegetariańska w profilaktyce nowotworów

Nie brakuje również osób, które rezygnują z mięsa w trosce o swoje zdrowie. Coraz częściej pojawiają się głosy lekarzy i pseudospecjalistów, którzy w schabowym czy golonce upatrują przyczyny nowotworów. Czy te sensacyjne teorie mają podłoże naukowe? To zagadnienie wciąż budzi ogromne kontrowersje na konferencjach poświęconych zdrowiu. Niektórzy naukowcy twierdzą, że człowiek został stworzony do jedzenia mięsa, wskazuje na to jego uzębienie. Inni z kolei uważają, iż nasz przewód pokarmowy jest za długi, by bezkarnie konsumować kotlety. Mięso, które zbyt długo pozostaje w jelitach, staje się źródłem toksyn. Jak jest w rzeczywistości? Zapewne prawda znajduje się gdzieś pośrodku.

Mięso stanowiło istotny element diety naszych przodków. Warto jednak pamiętać, iż mężczyzna, który wyruszał na polowanie, żył w czystym, nieskażonym środowisku. Zwierzęta odżywiały się roślinami wolnymi od pestycydów, wody gruntowe również nie zawierały szkodliwych związków. W związku z tym mięso, które konsumowali nasi przodkowie, znacznie odbiegało składem od tego z hipermarketów. Odkąd produkcję żywności powierzyliśmy specjalistom, jakość wyrobów uległa znacznemu pogorszeniu. Każde przedsiębiorstwo dąży do maksymalizacji zysków. Gdy dostarcza na rynek więcej produktów, cel zostaje osiągnięty. Nic dziwnego, że hodowla kurczaków, świń czy bydła coraz częściej przypomina pracę przy taśmie. Drób przetrzymuje się w klatkach, zwierzętom dostarcza się specjalnie przygotowaną paszę. Choć prawo wyraźnie zakazuje podawania zdrowym kurczakom, świniom i krowom antybiotyków oraz hormonów, wiele osób nie zważa na obowiązujące regulacje. Wspomniane substancje przyspieszają wzrost zwierząt. Czy zauważyłaś, że kurczaki pochodzące z hodowli ekologicznej są mniejsze o tych z hipermarketów? Warto podawać, iż substancje podawane zwierzętom nie są obojętne dla naszego organizmu.

Dieta bezmięsna – nowy styl życia

Czy w przypadku wegetarianizmu mamy do czynienia ze ślepą pogonią za modą? Niewątpliwie część osób rezygnuje z mięsa, chcąc upodobnić się do znanych osób. W tej materii przodują nastolatki, które odczuwają silną potrzebę identyfikacji. Zmiana nawyków żywieniowych ma im zapewnić akceptację grupy, do której chcą należeć. Niestety, młodzi ludzie często podejmują decyzje pod wpływem chwili, nie biorąc pod uwagę negatywnych skutków. Dieta wegetariańska jest bezpieczna pod warunkiem, że potrafimy ją zbilansować. Nastolatki rzadko studiują książki napisane przez dietetyków, a tymczasem ułożenie odpowiedniego menu wymaga znajomości wielu tabel. Wbrew pozorom kaloryczność posiłków nie jest najważniejszym aspektem przy układaniu diety wegetariańskiej. Nie wystarczy dostarczać organizmowi tyle samo energii. To, jak funkcjonuje nasze ciało, zależy od wielu substancji odżywczych. Niedobór jednego niepozornego składnika może mieć katastrofalne skutki.

Irmina