leczenie-andropauzy

Procesy starzenia się organizmu mężczyzn wiążą się z postępującym spadkiem stężenia testosteronu. Andropauza charakteryzuje się obniżeniem libido, zaburzeniami erekcji, osłabieniem fizycznym oraz zmniejszeniem masy kostno-mięśniowej. Czy andropauzę da się skutecznie leczyć?

Terapia hormonalna na andropauzę

Leczenie andropauzy polega na podawaniu do organizmu testosteronu lub innych androgenów. Suplementacja testosteronu jest zalecana u wszystkich mężczyzn, u których wykryto obniżony poziom tego hormonu. Preparaty hormonalne są podawane w różnych formach:

  • Zastrzyki domięśniowe – metoda iniekcyjna to jedna z najskuteczniejszych terapii, ale może dojść przy niej do wahań stężenia testosteronu w organizmie (w pierwszych dniach po zastrzyku poziom jest znacznie podwyższony, po tygodniu obserwuje się znaczny spadek nawet poniżej poziomu fizjologicznego). Wadą tej metody jest konieczność stosowania częstych zastrzyków, aby unormować wahania hormonalne.
  • Iniekcje podskórne – metoda polegająca na zaszyciu ampułki z hormonem (tzw. peletki) pod skórę. Stosowanie peletek wymaga małego nacięcia skóry i założenia szwu. Istotną zaletą stosowania iniekcji podskórnych jest utrzymanie stabilnego poziomu testosteronu nawet na czas 3-4 miesięcy.

  • Doustne preparaty hormonalne – to jedna z najbardziej uciążliwych i obecnie najmniej skuteczna metoda hormonalna. Tabletki z testosteronem uwalniają hormony do krążenia układowego. Ich zdecydowaną wadą jest to, że zawierają bardzo dużą dawkę testosteronu i muszą być przyjmowane kilka razy na dobę.
  • Metody przezskórne – przezskórną suplementację testosteronu można prowadzić za pomocą plastrów albo żeli. Hormony podawane w ten sposób są dobrze przyswajane i utrzymują jednorodne stężenie przez cały okres podania. Jedyną ich wadą jest konieczność codziennej aplikacji.

Monika Witczak