To, kim jesteśmy, w jaki sposób myślimy, jak działamy, jest wynikiem tego, co nas w życiu spotkało, czego się nauczyliśmy. Cały ten ogrom wiedzy nazywamy pamięcią. W jaki sposób ona działa, jak zapamiętujemy i co nam może w tym procesie przeszkodzić?
Większość z nas sądzi, że pamięć to jeden wielki worek, do którego wpada wszystko, czego doświadczamy. Niektórzy nawet twierdzą, że nic nie zostaje zapomniane. Badacze ludzkiego umysłu od wieków interesowali się tym, w jaki sposób człowiek zapamiętuje i przypomina sobie fakty.
Struktura pamięci
Pamięć to zdolność do magazynowania i ponownego przywołania wrażeń zmysłowych, informacji. Posiadają ją ludzie, niektóre zwierzęta i… komputery. Wśród nich jedynie człowiek w pamięci przechowuje również obraz siebie, czyli zbudowany ze wspomnień i informacji fundament swojej osobowości. Ludzka pamięć jest fascynująca i jest obiektem badań psychologii poznawczej.
Nasza pamięć to nie worek, ale olbrzymi magazyn, większy, niż potrafimy sobie wyobrazić. Rządzi się on swoimi prawami i mimo pozornego chaosu jest bardzo dobrze zorganizowany – w końcu w ułamku sekundy potrafi wydobyć potrzebną nam informację.
W jaki sposób zapamiętany element jest tam umieszczany? Czy faktycznie znajduje sie tam wszystko, czego doświadczamy? A jeśli nie, to w jaki sposób wybieramy, co jest ważne i godne zapamiętania, a co nie? Przyjrzyjmy się bliżej naszemu magazynowi.
Joanna Pastuszka-Roczek