wlasciwosci-prozdrowotne-napojow-musujacych

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania staropolskimi napitkami musującymi. Jaki potencjał prozdrowotny skrywają w sobie kwasy?

Domowe napoje, będące wynikiem fermentacji, charakteryzują się wielowiekową tradycją. Gdy w polskich sklepach pojawiła się cola i oranżady, spadło zainteresowanie staropolskimi napitkami. W związku z tym, iż wzrasta świadomość społeczna, ludzie odchodzą od wysokokalorycznych, niezdrowych napojów na rzecz fermentów.

Napoje musujące – rys historyczny

Historycy twierdzą, iż kolebką napojów musujących jest Egipt. Europejczycy zaczęli przygotowywać fermenty kilka wieków później.

Słowiańskie napitki musujące

Największą popularnością wśród Polaków, Rosjan, Białorusinów i Ukraińców cieszył się kwas chlebowy. Receptura, umożliwiająca przygotowanie tego napoju, została opracowana w X wieku naszej ery. Przedstawiciele najbiedniejszych warstw społecznych wykorzystywali kwas chlebowy jako bazę niemal wszystkich posiłków.

Produkcja przemysłowa kwasu chlebowego

Kwas chlebowy przypadł Słowianom do gustu ze względu na właściwości odżywcze i orzeźwiające. W związku z tym rodzimi przedsiębiorcy rozpoczęli masową produkcję tego napoju musującego. Jednocześnie większość gospodyń zrezygnowała z przygotowywania fermentów. Panie zaopatrywały się w chleb w piekarniach.

Przechowywanie kwasu chlebowego

Warto pamiętać, iż przechowywanie kwasu chlebowego odgrywa niebagatelną rolę. Napój powinien znajdować się w glinianych lub szklanych naczyniach. W przeciwnym razie traci swoje dobroczynne właściwości.

Irmina