Przyznanie stopnia niepełnosprawności pozwala wielu osobom chorym na życie w lepszych warunkach, dzięki korzystaniu z różnych form pomocy. Dowiedz się jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności.
Kto może dostać orzeczenie o niepełnosprawności?
Każda osoba, która posiada naruszoną sprawność organizmu i ma trudności w samodzielnym egzystowaniu może złożyć wniosek o orzeczenie niepełnosprawności (osobiście lub przez pełnomocnika). To, czy chory faktycznie kwalifikuje się do stopnia niepełnosprawności ocenia komisja orzekająca. U osób poniżej 16. roku życia przyznawane jest orzeczenie o niepełnosprawności (ogólne), natomiast u osób powyżej 16. roku życia orzeka się już o stopniu niepełnosprawności.
Jakie są stopnie niepełnosprawności?
Rozróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności:
- Znaczny – osoby niezdolne do pracy lub zdolne do pracy jedynie w specjalnych warunkach (praca chroniona) i wymagające stałej opieki oraz pomocy innych osób.
- Umiarkowany – osoby niezdolne do pracy lub zdolne do pracy w warunkach chronionych oraz potrzebujące częściowej pomocy innych osób.
- Lekki – osoby o obniżonej zdolności do podejmowania pracy oraz zdolne do samodzielnej egzystencji tylko z pomocą środków medycznych i technicznych.
M. Witczak