leczenie-raka-szyjki-macicy

Co roku w Polsce na raka szyjki macicy choruje 4 tysiące kobiet. Ponad połowa z nich umiera. Warto uświadomić sobie, że problem zachorowalności na raka nie dotyczy tylko innych, ale to może spotkać także mnie. Czy wobec tego można skutecznie leczyć raka szyjki macicy i jak to zrobić? Czy leczenie musi zawsze oznaczać całkowite usunięcie macicy?

Leczenie raka szyjki macicy jest uzależnione od rozwoju i wielkości nowotworu, ewentualnych przerzutów, a także od wieku, kondycji oraz woli samej pacjentki. Najwięcej pola manewru mają lekarze przy wcześnie wykrytym nowotworze, kiedy tworzące się zmiany rakowe nie wyszły poza nabłonek i nie wytworzyły nacieków (rak przedinwazyjny). Dlatego tak ważne są regularne badania i wizyty u ginekologa, by w razie zagrożenia zareagować od razu i wybrać jak najlepszą metodę.

Wczesne stadium raka

Stosuje się kilka metod operacyjnego usunięcia zmienionych rakowo komórek w fazie przedinwazyjnej. Ich użycie może gwarantować kobietom możliwość posiadania w przyszłości dzieci. Przy pomocy chirurgii laserowej niszczy się nowotwór promieniami laserowymi. Kriochirurgia zamraża raka za pomocą ciekłego azotu. Pętla elektryczna LEEP wykorzystuje prąd elektryczny do wycięcia fragmentu szyjki macicy. Zabieg konizacji polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek w kształcie stożka.

Kiedy histerektomia?

W stadium inwazyjnym rak nacieka na kolejne tkanki szyjki macicy, a nierzadko również na sąsiadujące narządy. W tym wypadku leczenie musi być bardziej radykalne. Stosuje się radioterapię i chemioterapię, by zablokować rozrost komórek nowotworowych i uniemożliwić kolejne przerzuty. Wówczas konieczna jest również histerektomia, czyli całkowite usunięcie macicy. O rozległości zabiegu decyduje lekarz w zależności od przerzutów. Histerektomia prosta obejmuje szyjkę i trzon macicy, w razie potrzeby również jajniki i jajowody (często gdy kobieta ma powyżej 45. lat). Natomiast histerektomia radykalna obejmuje usunięcie macicy z więzadłami, górnej części pochwy oraz miednicznych węzłów chłonnych. Również w razie potrzeby usuwane są jajniki i jajowody.

M. Witczak