migrena-nie-jest-zwyklym-bolem-glowy-co-warto-o-niej-wiedziec

Migrena jest specyficznym bólem głowy, który ma wiele objawów. Wiedza na temat tej przewlekłej choroby na pewno pozwoli na skuteczniejsze radzenie sobie z tym problemem.

Odróżnienie bólu głowy od migreny

Nie każdy ból głowy musi być oznaką migreny. W rozpoznaniu choroby pomogą objawy. Ból migrenowy charakteryzuje się dużą siłą. Zwykle gdy się zaczyna, pojawia się po jednej stronie głowy. Napad uporczywego bólu może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Ataki mogą nawracać i występować nawet przez kilka miesięcy. Częste ziewanie kilka dni przed pojawieniem się bólu głowy może być symptomem choroby. Nudności oraz wrażliwość na światło i dźwięki także należą do grupy objawów migrenowych.

Osoby cierpiące na migreny

Migrena dotyka w większości kobiet. Najczęściej borykają się z nią osoby w średnim wieku. Zapadają na nią także dzieci, w szczególności do 12 roku życia. Bóle migrenowe w większości ustępują wraz z okresem starzenia się i menopauzy u kobiet. Bardzo mały odsetek osób po 70-tym roku życia zmaga się z tą przypadłością. Choroba ta może także ustąpić w okresie ciąży.

Tajemnicza aura

Aura jest zespołem objawów, które pojawiają się przed atakiem migreny. Należą do nich takie symptomy jak drętwienie kończyn czy zamazany obraz przed oczami. Najczęściej aura pojawia się u kobiet przed menopauzą, około 30 minut przed atakiem. Migrena może przebiegać z aurą lub bez niej. Częściej jednak występuje bez aury, przynosząc silny i pulsujący ból głowy.

Migrena – odpowiednie rozpoznanie choroby

Ból głowy może mieć wiele przyczyn. W rozpoznaniu migreny pomoże lekarz. Odpowiednie badania pozwolą stwierdzić bądź wykluczyć chorobę. Często wykonuje się także badania neurologiczne. Tomografia komputerowa głowy coraz częściej pomaga w postawieniu właściwej diagnozy, która jest podstawą dalszego leczenia.

Sposoby leczenia migreny

Przebieg każdej migreny może być inny. Jest zależny od indywidualnego organizmu człowieka. W związku z tym leczenie także jest dostosowywane do pacjenta. Ścisła kontrola lekarska oraz obserwacja własnego organizmu jest niezbędna w prawidłowym leczeniu wszystkich objawów uporczywej choroby. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się bólu i wrócimy do aktywnego trybu naszego codziennego życia.

Katarzyna Antos