Noni to owoce morwy indyjskiej. Chociaż wyglądają dziwacznie, są bardzo cenione, szczególnie w medycynie ludowej. Ich sok słynie z wielu dobroczynnych właściwości.
Morwa indyjska (Morinda citrifolia) to krzew z tej samej rodziny, do której należy kawa. Pochodzi z regionu Azji i Pacyfiku, a konkretnie z Chin, Japonii, Tajwanu, Półwyspu Indyjskiego, Indochin, Malezji oraz Australii. Popularność owoców morwy indyjskiej jako lekarstwa i przyprawy przyczyniła się do jej rozpowszechnienia na świecie.
Teraz można ją również znaleźć w Afryce, Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej, północnej części Ameryki Południowej. Występuje też na wielu wyspach Oceanu Spokojnego, największe uprawy znajdują się jednak na wyspach Polinezji Francuskiej, między innymi na Tahiti.
Rozpowszechnienie się tej rośliny po tylu kontynentach nie było trudne – morwa indyjska ma zaskakująco niewysokie wymagania. Rośnie zarówno w zacienionych lasach jak i na piaszczystych czy kamienistych plażach. Osiąga dojrzałość po około 18 miesiącach. Gdy już dojrzeje, wydaje od czterech do ośmiu kilogramów miesięcznie i owocuje przez cały rok.
Owoce noni to owocostany. To znaczy, że powstają nie z pojedynczych kwiatów, ale całych kwiatostanów. Każdy z maleńkich kwiatków produkuje własny owoc, które później łączą się ze sobą i dojrzewają razem – stąd ich specyficzny kształt. Podobnie rozwijają się na przykład owoce ananasa.
Agnieszka Kąkol