Polacy należą do narodu, który niechętnie uczęszcza do lekarza, zwłaszcza mężczyźni, stąd duża popularność w naszym kraju leków dostępnych bez recepty. W przypadku umiarkowanych dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, pomocne mogą być preparaty pochodzenia roślinnego.
Zioła na schorzenia prostaty
Leki ziołowe w leczeniu początkowego stadium chorób prostaty były wykorzystywane już od stuleci. Popularność zawdzięczają głównie wysokiej skuteczności, brakiem skutków ubocznych oraz stosunkowo niskiej cenie. Leki te dostępne są bez recepty, a ich mnogość może zdezorientować. Dlatego najważniejszym kryterium doboru powinien być skład preparatu. Do najskuteczniejszych środków roślinnych, pomocnych w schorzeniach prostaty, możemy zaliczyć:
- olej z pestek dyni (Prostogal, Peposterol),
- wyciąg z kory śliwy afrykańskiej (Poldanen, Tadenan),
- ekstrakt z owoców palmy afrykańskiej (Permixon, Prostamol),
- ekstrakt z owoców boczni piłkowanej (Prostamol Uno, Sterko, Permixon),
- olej z zarodków kukurydzy (Prosterol).
Preparaty te w swoim składzie zawierają kwasy tłuszczowe oraz fitosterole. Ich działanie oparte jest na zapobieganiu gromadzeniu się cholesterolu w tkankach prostaty, wspomagają również regenerację komórek nabłonka prostaty, działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbakteryjnie. Dzięki temu zmniejsza się obrzęk gruczołu krokowego, przez co ilość zalegającego moczu ulega redukcji, dolegliwości bólowe stopniowo ustępują, a oddawanie moczu staje się prostsze. Co ważne leki ziołowe nie hamują popędu seksualnego, nie powodują objawów ubocznych ani uczulenia. Są stosunkowo tanie, łatwo dostępne i proste w użyciu. Preparaty ziołowe przyjmuje się zazwyczaj 2-3 razy dziennie po jednej tabletce podczas posiłku.
Borys