W profilaktyce piersi najistotniejsze są: mammografia oraz badanie wykonywane za pomocą aparatu USG. Czym się różnią i czy któreś jest skuteczniejsze?
Prawda jest taka, że obie te metody zaliczają się do badania określającego stan naszych piersi, czyli mammografii. Różnica polega jedynie na tym, że w badaniu USG wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, zaś podczas mammografii korzysta się z promieniowanie rentgenowskie.
Wybór między RTG a USG
Stosunkowo młode kobiety posiadają więcej tkanki gruczołowej o zupełnie innej gęstości niż panie w podeszłym wieku. USG jakiekolwiek zmiany rakowe obrazuje w postaci ciemnych plam, zaś zdjęcie RTG w postaci jasnych. Dlatego chcąc dokładnie zbadać strukturę piersi kobiet młodych powinno się badać za pomocą ultrasonografu, zaś u kobiet dojrzałych poprzez mammografię. Na zdjęciu RTG tkanka tłuszczowa ciemna, którą posiadają starsze panie, jest zwyczajnie lepiej widoczna. Zwiększa to szanse na wczesne wykrycie raka. Dlatego też lekarze uważają, że w przedziale wiekowym 30-40 powinno wykonywać się USG, zaś po 40stym roku życia – o wiele bardziej miarodajne okazują się zdjęcia rentgenowskie. Jednak jeśli bierzemy hormony, powinnyśmy wykonywać oba badania.
Wiarygodność badania
To czy badanie będzie odpowiednio wykonane, zależy od technologicznego zaawansowania sprzętu oraz od wiedzy i umiejętności lekarza, który interpretować będzie uzyskane wyniki. Zwróćmy koniecznie uwagę czy specjalista do jakiego się udałyśmy posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Jest to bardzo istotne, bowiem w Polsce ultrasonografia nie została uznana za umiejętność, która powinna być potwierdzona stosownym egzaminem oraz uprawnieniami. Zatem każdy lekarz może nabyć taki aparat. Jeśli zaś chodzi o standardowy aparat do wykonywania mammografii – powinna ona być standaryzowana wedle zasad Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego i posiadać wywoływarkę, która służy wyłącznie do wykonywania zdjęć piersi.
Grupa ryzyka
Pamiętaj, że istnieje tzw. grupa ryzyka. Kobiety które do niej należą są bardziej podatne na możliwość zachorowania na raka sutka lub piersi. Kobiety zagrożone nowotworem to takie, które:
– mają za sobą mastektomię
– w ich rodzinie występuje rak piersi lub jajnika
– nigdy nie rodziły
– zaczęły wcześnie zaczęły miesiączkować i późno przekwitać
– ojciec cierpiał z powodu raka prostaty
Nigdy nie zwlekaj z tego typu badaniami. To zwykła rutynowa kontrola, która może uratować życie.
Natalia Herzog