Wziernikowanie jest jedną z najbezpieczniejszych metod diagnostycznych, gdyż pozwala przyjrzeć się choremu obszarowi we wnętrzu naszego ciała, przy minimalnych zabiegach lekarskich. Endoskopia pozwala uniknąć operacji i jest niezastąpionym sposobem diagnostycznym.
Podglądanie wnętrza
Endoskopia to badanie, które polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała specjalnego przewodu, który zaopatrzony jest we własne źródło światła oraz urządzenie, które pozwala przekazać obraz wnętrza badanego narządu. Jest to zazwyczaj długi przewód , którego końcówka przypomina mała latareczkę. Przewód może być zbudowany ze światłowodów lub zawierać malutką kamerkę.
Endoskop pozwala badać wnętrze przewodu pokarmowego, oddechowego oraz jam ciała. Nie jest to nowy wynalazek, gdyż pierwsze próby zaglądania do wnętrza człowieka zanotowano już w Starożytności. Wraz z rozwojem nauki, a konkretnie – optyki – badanie to było coraz dokładniejsze i pozwalało na zbadanie coraz głębiej położonych narządów.
Jak zajrzeć do środka, nie uszkadzając powierzchni ciała, by nie narażać pacjenta na niepotrzebny stres? Wiele zmian wydaje się przecież niegroźnych, kiedy patrzymy na nie z zewnątrz – ot, opuchlizna, kaszel, problemy z wydalaniem.
Jednak lekarze zawodowo muszą być nieufni, dlatego czasem zlecają badanie, które pozwoli im naocznie sprawdzić, co się w człowieku dzieje.
Joanna Pastuszka-Roczek