Dlaczego woda jest tematem tak wielu artykułów dotyczących zdrowia i odchudzania, skoro nie jest składnikiem odżywczym i nie dostarcza energii? Co oznacza powtarzany ciągle frazes, że bez niej nie byłoby życia?
Bez wody nie ma życia
Co takiego ma w sobie woda, że nasi przodkowie czcili ją, przypisywali jej magiczne właściwości, a nawet uważali jej źródła za miejsca święte? Otóż woda jest nośnikiem informacji, umożliwiającym transmisję energii życiowej w wymianie między komórkami. Wysokiej jakości woda, dostarczona w odpowiedniej ilości zapewni harmonijny obieg energii w Twoim organizmie, a to jest właśnie gwarancją zdrowia.
Gdy przychodzimy na świat nasz organizm składa się w 95% z wody. Wraz z upływem lat tracimy ją; człowiek dorosły ma jej 75%, a starzejący się w granicach 55- 65%. Prosta matematyka udowadnia nam, że woda jest głównym składnikiem każdej komórki naszego ciała i zapewnia jej życie, energię i młodość. Jakie więc funkcję pełni ten magiczny płyn w naszym organizmie?
Jedną z istotniejszych jest z całą pewnością transport pożywienia i tlenu do komórek oraz odbieranie substancji toksycznych. Oczyszczanie organizmu z produktów przemian metabolicznych, może odbywać się przy pomocy nerek, płuc, przewodu pokarmowego, a także skóry. Jednym z dotkliwszych problemów, który zaczyna nam doskwierać wraz z wiekiem i nasila się po przejściu menopauzy jest spowolniona przemiana materii i częste zaparcia. Zamiast drogich tabletek czy wymyślnych diet, z pomocą może nam przyjść łatwo dostępna woda.
Ile wody pijesz?
Przeanalizuj swoją codzienną dietę pod kątem wypitej ilości i rodzaju płynów. Czy nie jest ona uboga w wodę w czystej postaci? Jeżeli tak spróbuj zwiększyć ilość wody mineralnej do 1,5 litra dziennie, obok wypijanej kawy i herbaty. Nie przerażaj się od razu podaną przez nas ilością- to tylko 6 szklanek wody w ciągu 14-16 godzin Twojej aktywności. Wprowadź zmiany stopniowo, zaczynając od 1-2 szklanek wody po przebudzeniu- możesz ją lekko ogrzać lub dodać do niej soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Minimum 20 minut przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody- osiągniesz w ten sposób dodatkową korzyść wypełnienia żołądka, co gwarantuje, że zjesz mniej niż normalnie i zadbasz o szczuplejszą sylwetkę.
Wypicie 1,5 litra wody w ciągu dnia nie jest trudne, szczególnie gdy masz zawsze butelkę
wody mineralnej pod ręką, czyli w swojej „damskiej torebce”. Jeżeli uprawiasz aktywność fizyczną (do której cały portal menopauza.pl Cię zachęca) ilość płynów z całą pewnością naturalnie się zwiększy. Wykorzystaj więc wodę jako sprzymierzeńca w usprawnieniu przemiany materii i zapobieganiu kłopotom żołądkowym, a poczujesz się lżejsza i zdrowsza.
Drugą istotną rolą wody, mającą szczególnie ważne znaczenie dla nas kobiet dojrzałych będzie rozrzedzanie krwi, które obniża ryzyko powstawania zakrzepów, dzięki czemu możemy uniknąć zawałów serca. Badania prowadzone na liczbie 20 tys. kobiet pijących 5 szklanek wody mineralnej dziennie, w porównaniu do ich koleżanek pijących tylko mleko, kawę i herbatę, pokazały, że grupa pierwszych zmniejszyła ryzyko śmiertelnego zawału aż o 40%. Zanim pomyślisz o kolejnej filiżance herbaty przypomnij sobie te statystyki i sięgnij po butelkę niegazowanej wody mineralnej.
Anna J