Kontynuujemy naszą wymarzoną wyprawę na podbój świata. Solidne przygotowanie do wyjazdu to jedno, natomiast rzeczywistość, z którą przyjdzie nam się zmierzyć na miejscu to drugie. Nie dajmy się zaskoczyć.
Drogie Podróżniczki, w pierwszej części artykuły poznałyście fundamentalne zasady bezpiecznego wyjazdu, teraz czas na kolejne rady.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Aby powrócić z podróży z pięknymi wspomnieniami i fantastycznymi zdjęciami, a nie z pustym portfelem i przykrymi doświadczeniami, musisz być ostrożna i unikać niebezpiecznych sytuacji szerokim łukiem.
Pamiętaj:
- Przed wyjazdem powiadom rodzinę lub bliską osobę, gdzie i na ile jedziesz (podaj adres i numer telefonu hoteli, w których będziesz się zatrzymywać).
- Regularnie dzwoń lub pisz maile, aby dać znać o sobie.
- Trzymaj dokumenty, pieniądze i karty w bezpiecznym miejscu. Gdy nie ma sejmu w pokoju, zostaw depozyt na recepcji.
- Kup saszetkę (pas na biodro), którą będziesz mogła trzymać pod ubraniem. Nie noś damskiej torebki, ponieważ są one bardzo kuszące dla złodziei.
- Uważaj, gdy miejscowi proponują Ci pomoc. Oczywiście, mogą mieć dobre intencje, ale bądź czujna szczególnie, gdy chcą Ci coś sprzedać na ulicy.
- Płac gotówką tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz. Dużo lepszym rozwiązaniem są karty bankomatowe i kredytowe.
- Gdy już musisz sięgnąć po większą gotówkę, np. na zakupach, nie rób tego w miejscu publicznym. Zawsze możesz wejść do przebieralni lub toalety.
- Nie dawaj się wciągnąć do sklepów ulicznym naganiaczom. To Ty sama decydujesz o tym, gdzie chcesz kupić sobie pamiątki. Nie bój się powiedzieć głośno „ NO”, jeżeli to nie pomoże, nie wahaj się zagrozić policją.
- Nie reaguj na komplementy i zaczepki ze strony mężczyzn – to często powoduje komplikacje. Mów, że masz męża (nawet jeśli to nieprawda), we wschodnich kulturach instytucja małżeństwa jest bardzo szanowana, więc lokalny podrywacz powinien zostawić Cię w spokoju.
Zdrowie to podstawa
Aby w pełni cieszyć się swoją podróżą, musisz być w 100% zdrowa. Przestrzeganie zasad higieny to podstawa, zwłaszcza w egzotycznym klimacie. Pamiętaj również o tym, aby wybrać się na wizytę do lekarza na 6-8 tygodni przed wyjazdem. Masz wtedy pewność, że wykonasz wszystkie niezbędne badania i szczepienia.
Dbaj o siebie:
- Zawsze podróżuj z podręczną apteczką. Warto zabrać: łagodne, dostępne bez recepty, środki przeciwko biegunce, tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przydatne przy bólach głowy czy bólach mięśni (np. wywołanych długą wędrówką), środki odstraszające owady.
- Zadbaj o higienę i dietę. Zanieczyszczone produkty spożywcze i woda są częstym źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A.
- Zawsze myj i susz ręce przed posiłkiem.
- Pamiętaj, że jedynie pokarm przygotowany na gorąco jest bezpieczny. Spożycie dania złożonego z surowych składników jest ryzykowne. Może być ono zakażone wirusami, bakteriami, pasożytami.
- Nie jedz żywności sprzedawanej na przydrożnych straganach. Sprzedawca może być nosicielem choroby, a żywność może pochodzić z nieznanego źródła.
- Pij wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną wodę. Unikaj kostek lodu.
- Również do mycia zębów używaj przegotowanej wody. Nawet mieszkając w hotelu, nie mamy pewności jak działa system uzdatniania wody, a śluzówki niestety przepuszczają zarazki.
- Uważaj na owady, na przykład na komary, które mogą przenosić szereg chorób (np. malarię, żółtą gorączkę). Stosuj preparaty odstraszające insekty. Chroń jedzenie przed owadami.
- Korzystaj ze słońca z umiarem. Unikaj przebywania na słońcu, gdy jego oddziaływanie jest najsilniejsze. Stosuj kremy ochronne.
- Unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych, które mogą być przyczyną zakażeń wirusem WZW typu B C czy HIV.
- Jeśli po powrocie Twoje samopoczucie nie będzie najlepsze, bezzwłocznie udaj się do lekarza i zasięgnij jego porady.
A zatem Drogie Panie, pakujmy walizki i wyruszajmy w świat! Podróżowanie to wspaniały sposób na oderwanie się od codziennej rzeczywistości i poznanie samej siebie.
Zuzanna Górka