botoks-lekarstwem-na-migrene

Bóle migrenowe dotyczą sporej części naszego społeczeństwa. Cierpi na nie około 10% osób, głównie kobiet. Nie da się ukryć, że migrena potrafi skutecznie uprzykrzyć życie.

Przez migrenę rozumiemy powtarzający się pulsujący ból, najczęściej umiejscowiony z jednej strony, trwający przez długi czas (zazwyczaj od 4 do 72 godzin). Towarzyszą jej bardzo często światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, niejednokrotnie również wymioty i nudności.

Tradycyjne metody leczenia migreny

Migrenę w większości przypadków leczy się farmakologicznie. Leki stosowane przy tej chorobie, dzielimy na:
• leki działające na nieswoiste ośrodki przeciwbólowe, np niesteroidowe leki przeciwzapalne
• nieselektywne i selektywne swoiste leki przeciwmigrenowe działające tylko na ból migrenowy
• leki przeciwwymiotne i leki uspokajające

Leki cechują się dość wysoką skutecznością, niestety część z nich (takich jak ergotamina, tryptany, lub NLPZ) mogą uzależniać. Należy przyjmować je pod ścisłą kontrolą lekarza i po wykonaniu specjalistycznych badań.

Botoks w leczeniu migreny

Stosunkowo młodą metodą leczenia migreny jest leczenie za pomocą toksyny botulinowej, czyli botoksu. W trakcie zabiegu określa się, które partie nerwów wokół głowy są uciskane przez mięśnie i w konsekwencji powodują ból migrenowy. Do wybranych grup mięśni wprowadzany jest botoks, co powoduje ich porażenie a co za tym idzie ich rozluźnienie i w konsekwencji zmniejszenie ucisku na nerwy.

Małgorzata Ptak