miazdzyca

W okresie andropauzy mężczyźni są narażeni na różne choroby. Spadek hormonów wpływa na ogólne pogorszenie samopoczucia i kondycji organizmu. Przyczyną  może być miażdżyca.

Spadek masy ciała i jednoczesny wzrost tkanki tłuszczowej może wywołać miażdżycę. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, na którą mężczyźni zapadają znacznie częściej niż kobiety.
Miażdżyca to przewlekły i postępujący proces chorobowy, który może wywołać zawał, udar mózgu, zaburzenia krążenia, chorobę wieńcową. Do powstania zatorów tętniczych może przyczynić się wiele czynników. Jednym z nich jest nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze i kwasy nasycone (znajdujące się w tłustym mięsie, maśle, podrobach mięsnych i tłustych produktach mlecznych). Jeśli w organizmie znajduje się ich za dużo, zwiększona zostaje krzepliwość krwi, co prowadzi do miażdżycy. Innymi czynnikami wpływającymi na rozwój choroby są: palenie (zarówno czynne jak i bierne), stres, brak aktywności fizycznej, otyłość.
Nie istnieje metoda lecząca bezpośrednio miażdżycę. Lekarze najczęściej zalecają stosowanie lekarstw obniżających ciśnienie i krzepliwość krwi. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniesie skutków, zaleca się leczenie chirurgiczne. Najczęściej przeprowadza się operację wstawienia tzw. bajpasów (są to protezy naczyniowe łączące zdrowe odcinki tętnic). Czasem stosuje się również anginoplastykę, czyli poszerzenie chorych tętnic. Chelacja to nowatorski sposób leczenia polegający na wprowadzeniu do krwioobiegu związku, który obniża poziom cholesterolu i usuwa nadmiar wapnia.
Aby uniknąć zachorowania na miażdżycę (jeśli nie jest ona wywołana czynnikami genetycznymi) warto zastosować dietę bogatą w witaminy i błonnik. Ważne są również ćwiczenia fizyczne i różnego rodzaju aktywność fizyczna. Warto również kontrolować wagę, gdyż znaczny jej wzrost może przyczynić się do miażdżycy.

Anna Ś