Lody to wyśmienity deser, szczególnie teraz, letnią porą. Krąży na ich temat wiele mitów i opowieści. Które z nich są prawdziwe, które wyssane z palca? Na co należy uważać przy jedzeniu lodów? Dowiesz się z naszego artykułu.
Lodowe mity
Najbardziej powszechnym przekonaniem dotyczącym lodów jest to, że wywołują one anginę i że powinno się je jeść tylko latem. Tymczasem angina nie ma nic wspólnego z lodami! Ból gardła po zjedzeniu lodów zazwyczaj jest spowodowany nagłymi zmianami temperatur w naszym przełyku.
Łapczywe jedzenie lodów w gorący dzień, popijanie ich gorącymi płynami sprawia, że naczynia krwionośne przełyku na zmianę kurczą się i rozszerzają. To jak skok do lodowatej wody w upalny dzień – prawdziwy szok termiczny.
Lody powinniśmy jeść powoli, rozpuszczając je na języku, nie powinniśmy też przesadzać z ich ilością. Co więcej – ochładzanie gardła w ten sposób może przyczynić się do złagodzenia objawów anginy!
Kolejnym błędnym przekonaniem jest wiara, że skoro lody są zimne, to mają mniej kalorii, gdyż organizm najpierw musi je ogrzać, przez co zużywa energię. Jest to nieprawda, gdyż deser, który dociera do naszego żołądka jest już całkowicie ogrzany i rozpuszczony – chyba, że jemy naprawdę łapczywie, wtedy czekają nas nieprzyjemne sensacje żołądkowe.
Joanna Pastuszka-Roczek