dla-kogo-kwasy-aha

Kwasy AHA (Alfa-hydroksykwasy ) wywołały sporą rewolucję w kosmetologii w latach dziewięćdziesiątych. Pozyskuje się je z produktów naturalnych takich jak: trzcina cukrowa, mleko lub owoce.

Spośród 5 typów kwasów: glikolowego, mlekowego, jabłkowego, cytrynowego i winowego, najczęściej stosowane w kosmetyce są dwa pierwsze. Ich drobne cząsteczki są najlepiej absorbowane przez skórę i działają najskuteczniej. Dlaczego są one idealnym składnikiem używanym w zabiegach kosmetycznych przeznaczonych dla skóry kobiet dojrzałych? Ponieważ świetnie radzą sobie z wszelkimi objawami około menopauzalnego starzenia się skóry.

W dermatologii kwasami meczy się niektóre schorzenia skóry, np. trądzik, znamiona starcze, zrogowacenia i przebarwienia słoneczne oraz brodawki. W kosmetyce głównym zadaniem kwasów jest złuszczanie naskórka, regulacja procesu jego rogowacenia oraz nawilżanie. Z racji tego, iż nie mają one zdolności do przenikania przez warstwę sebum, wnikania w głąb naskórka i oczyszczania porów skóry, jak kwasy BHA, polecane są głównie skórze dojrzałej, suchej, zniszczonej opalaniem lub trądzikowej.

Kwasy AHA skutecznie złuszczają tylko wtedy kiedy ich stężenie wynosi około 5-8% lub więcej, a optymalna wartość pH kwasów powinna mieścić się w granicach pH 3-4,5. Jeśli stężenie kwasów AHA jest niższe, a pH nie jest dostatecznie kwaśne, produkt taki spełnia wyłącznie funkcje nawilżające. Kwasy AHA o wyższych stężeniach (20-30%) stosowane mogą być wyłącznie przez specjalnie wyszkolone kosmetyczki, natomiast złuszczanie kwasami o stężeniu 50-70% stosuje się już tylko w gabinetach dermatologicznych. Jako że samodzielnie stosowanie kwasów może podrażnić skórę, najbezpieczniej w warunkach domowych stosować preparaty do twarzy zawierające stężenie do 10%.

Kwasy AHA w niskich stężeniach nie wpływają na skórę właściwą, a tylko na naskórek. Ich działanie polega na rozluźnieniu połączeń między martwymi komórkami w warstwie rogowej, co powoduje łatwiejsze złuszczanie komórek i odkrycie warstwy nowych, komórek, czego efektem jest wyraźna poprawa kondycji skóry. AHA ułatwiają także zatrzymywanie wody w zewnętrznej części naskórka, dzięki czemu łagodzą problemy skóry suchej i skóry dojrzałej, z wyraźnymi oznakami fotostarzenia. Kwasy wzmacniają także barierę ochronną skóry przez stymulację i biosyntezę poziomu ceramidów w naskórku.

Tymczasem kwasy AHA o wyższych stężeniach mają wpływ na głęboko położoną warstwę skóry, czyli skórę właściwą, zwiększając produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kurację kwasami AHA poleca się szczególnie paniom w okresie przekwitania, których skóra jest zniszczona wieloletnim działaniem promieniowania słonecznego, a włókna kolagenu i elastyny są osłabione. Takie zabiegi takie znacznie poprawiają stan skóry, zmniejszają zmarszczki powierzchniowe, wygładzają naskórek, poprawiają elastyczność skóry, a nawet mogą rozjaśnić przebarwienia i drobne blizny. Aby efekt zabiegów kwasami był długotrwały, należy regularnie stosować produkty o niższych stężeniach w domu.

Czego można się spodziewać po działaniu kwasów AHA?

Kiedy zrogowaciała warstwa zbędnego naskórka zostanie złuszczona, skuteczność kwasów AHA obniża się, a skóra powoli wraca do stanu wyjściowego. Ewentualną wadą kwasów AHA może być występowanie pieczenia, zaczerwienienia lub nadmierne złuszczenia skóry. Zależy od indywidualnych reakcji skóry każdej z osób. Objaw lekkiego szczypania jest normalny i powinien zniknąć po kilku minutach od aplikacji. Jeżeli narasta, oznacza to, że nasza skóra nie toleruje kwasów o tak wysokim stężeniu i nie możemy ich dalej używać. Każda skóra reaguje indywidualnie na pielęgnację kwasami AHA, dlatego warto najpierw sprawdzić działanie kosmetyku na małym fragmencie naskórka.

Ze względu na interakcje z promieniami UVB i UVA, preparaty z kwasami najbezpieczniej jest stosować na noc. Dodatkowo powinniśmy ochronić skórę kremami i podkładami zawierającymi filtry przeciwsłoneczne, o faktorze co najmniej SPF 15. Z racji, iż skóra poddana działaniu kwasów staje się cieńsza i delikatniejsza, należy unikać solarium, a w porze letniej ograniczyć opalanie i zwiększyć faktor kremu do minimum SPF 30.

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z kwasami AHA oraz poddawania się zabiegów z ich udziałem jest problem rozszerzonych naczynek na twarzy. Panie posiadające pajączki powinny skorzystać z bezpieczniejszych kwasów PHA. Natomiast wszystkie panie powinny uzbroić się w cierpliwość w stosowaniu kremów z kwasami, aby doczekać się widocznych efektów i poprawy stanu cery.

Anna J