uniwersytet-iii-wieku-ochroni-cie-przed-staroscia

W Polsce od lat 90. dokonuje się boom edukacyjny. Powstało wiele uczelni wyższych, różnego typu szkół prywatnych, firm szkoleniowych itp. Jak racjonalnie skorzystać z ich ofert i podreperować na dodatek swoje zdrowie?

Jak podaje Raport o Kapitale Intelektualnym Polski osiągnęliśmy jeden z najwyższych poziomów współczynnika scholaryzacji w Europie – ale nie tylko młodzi mają pęd do wiedzy i w niej upatrują lepszej przyszłości. Współcześnie rozwijać trzeba się przez całe życie.

Od hierarchii wartości

Autorozwój stanowi fundamentalną wartość, przybliżającą nas do odczuwania satysfakcji, a co za tym idzie – pozwala osiągnąć wyższą jakość życia, mierzoną poczuciem psychospołecznego dobrostanu.

W ostatnich latach wyrosły w naszym kraju, jak grzyby po deszczu, tzw. Uniwersytety III Wieku, zrzeszające osoby w wieku starszym. To miejsca, w których można aktywnie spędzić czas wolny, rozwijać swoje zainteresowania i pasje, na które w młodości nie wystarczało czasu. To również szansa na odkrywanie siebie, swoich zdolności, uczenie się nowych umiejętności.

Uniwersytet III Wieku i czy w programie zająć jest aktywność fizyczna. Na to, by zostać słuchaczem, nigdy nie jest za późno.

Możliwości i korzyści, jakie może dać uczestnictwo w zajęciach ruchowych w ramach takiego uniwersytetu mogą być bardzo szerokie, ale przede wszystkim to:

dr Paweł F. Nowak