Płuca są niezwykle silnym, ale zarazem delikatnym narządem, narażonym na wiele chorób. Od jakości naszego oddechu zalezy jakość całego naszego życia, dlatego powinniśmy szczególną uwagę poswięcać higienie i zdrowiu naszych płuc.
Płuca to jeden z narządów układu oddechowego. Wypełniają prawie całą klatkę piersiową, otulają serce. Płuca otoczone są opłucną, która oddziela je od klatki piersiowej. Jama opłucnowa ma w sobie niewielką ilość płynu surowiczego. W płucach znajdują się oskrzela, które tworzą rozgałęziający się drzewiasto system. Znajdują się tam także oskrzeliki i oskrzeliki oddechowe, a w ich ścianach znajdują się z kolei pęcherzyki płucne.
Czynniki zwiększające ryzyko chorób płuc.
Płuca, podobnie jak skóra, są narażone na bezpośredni kontakt z zanieczyszczeniami z zewnątrz. Choć układ oddechowy ma wiele barier obronnych, często sami przyczyniamy się do uszkodzenia delikatnej struktury płuc.
Czynniki zwiększające ryzyko choroby to:
- palenie czynne i bierne,
- ogólne osłabienie organizmu,
- długotrwały stres,
- zarażenie wirusem HIV,
- zarażenie prątkami (jak w przypadku gruźlicy),
- złe warunki bytowe (np. ściany mieszkania zaatakowane grzybem),
- długotrwałe niedożywienie,
- gwałtowne zmiany zmiany hormonalne (przyjmowanie sterydów, menopauza)
- niezdrowe środowisko zewnętrzne (zanieczyszczone powietrze, praca w szczególnych warunkach: wśród pyłów np. węglowych, rolniczych, przemysłowych).
Sabina Sosnowska