Przewlekła choroba przewodu pokarmowego charakteryzująca się intensywnym bólem brzucha, wzdęciami i problemami z wypróżnianiem to zmora coraz większej ilości Polaków. Zespół jelita drażliwego (w skrócie zwanego ZJN) może dotknąć każdego, bez względu na płeć i wiek, ponieważ ta niedyspozycja nie jest związana ani ze zmianami organicznymi, ani biochemicznymi. Niestety, nie ma leku na trwałe wyleczenie, pozostaje tylko lecznicze łagodzenie doraźnych objawów chorobowych. Na szczęście prawidłowa profilaktyka znacznie minimalizuje skutki nadwrażliwego jelita, umożliwiając normalne funkcjonowanie.
Przyczyny i objawy problemów z jelitami
Chociaż nie można jednoznacznie określić przyczyn powstawania tej dolegliwości, to z pewnością rozwojowi choroby sprzyja nadwrażliwość otrzewnej (błona wyścielająca wnętrze jamy brzusznej), zaburzenia na poziomie mózgowo-jelitowym, a także przebycie intensywnej biegunki infekcyjnej. Również prowadzony tryb życia podwyższa ryzyko zapadnięcia na wystąpienie problemów z jelitami – stres, zła dieta i życie w ciągłym biegu negatywnie wpływają na pracę jelit. Jedzenie w pośpiechu powoduje, iż częściowo nietrawiony pokarm przedostaje się do jelita grubego, w którym wytwarzane są gazy. Następuje wówczas intensywny proces fermentacji, powodując przyśpieszoną pracę tych narządów. Zespół jelita drażliwego objawia się zaburzeniami perystaltyki jelit (problemy z zaparciami lub częstą biegunką), bólami podbrzusza, a także wzdęciami i nudnościami. Ponad połowa osób cierpiących na ZJN skarży się na ogromny dyskomfort psychiczny (lęk, depresja), dlatego też trzeba jak najszybciej łagodzić objawy i zmienić dotychczasowy sposób żywienia. Choroba dotyczy coraz większej ilości populacji (dotyka nawet 22% ludności danego kraju), a co gorsza, zaledwie co trzecia osoba z takimi dolegliwościami zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu. Zdecydowaną większość pacjentów stanowią kobiety, które są znacznie bardziej podane na stres.
Jak łagodzić objawy?
Kluczową rolę odgrywa sposób odżywiania. Należy wystrzegać się tłuszczy (wywołują gazy prowadzące do wzdęć i bólów), jedzenia zawierającego konserwanty, słodziki i innego rodzaju chemiczne dodatki, a także jadać mniej, za to znacznie częściej (od czterech do sześciu porcji dziennie). Bardzo ważne jest, aby posiłki spożywać w ciszy i spokoju, na siedząco i bez niepotrzebnego stresu. Wskazane jest konsumpcja gotowanych mięs i duszonych na parze ryb. W zależności od problemów z jelitami (zaparcia lub biegunka), należy odpowiednio modyfikować dietę. Środki farmakologiczne służą do doraźnego łagodzenia bólu. Nie zaleca się przyjmowania leków na bazie paracetamolu i ibuprofenu, ponieważ ich skuteczność w przypadku mięśni gładkich jest znacznie niższa niż w tradycyjnych bólach głowy, stawów czy zębów. No-Spa likwiduje skurcze mięśni dzięki zawartości drotaverini hydrochloridum, który wykazuje działanie lecznice i nie wchodzi w interakcje z innymi lekami.
Więcej informacji o sposobach łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego na stronie www.no-spa.pl
No-spa, artykuł sponsorowany