nietrzymanie-moczu-przyczyny-i-leczenie

Nietrzymanie moczu (NTM) to bardzo powszechna dolegliwość. Powoduje ona ogromny dyskomfort, bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie i styl życia. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, by to zrozumieć warto podjąć wysiłek i dowiedzieć się czym tak naprawdę jest NTM i jak można sobie z nim radzić.

Jakie są główne przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu występuje u wielu kobiet i mężczyzn. Przybiera ono 3 formy: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z nagłym parciem, przemijające nietrzymanie moczu. Najnowsze badania podają, że problem ten dotyka, aż 10 do 15% społeczeństwa i nawet 50% kobiet po okresie menopauzy. Bardzo prawdopodobne jest, że liczby te w rzeczywistości są jeszcze wyższe – nietrzymanie moczu to dla większości osób przypadłość bardzo wstydliwa, więc nie przyznają się do tego nikomu, nawet swojemu lekarzowi.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jedną z najbardziej popularnych form jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Spowodowane jest ono osłabnięciem mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). Mięśnie Kegla słabną bardzo często, gdy kobieta jest w ciąży, po porodzie lub w czasie trwania menopauzy. Kiedy mięśnie te tracą swoją siłę i elastyczność, stają się bardzo wrażliwe na wszystkie czynności ciała, dlatego też śmiech, kaszel, bieganie czy podnoszenie przedmiotów mogą doprowadzić do wycieku. Nie jest to sprawa przegrana.

Mięśnie Kegla przy odrobinie wysiłku można na nowo odbudować. Wystarczy sięgnąć po zestawy ćwiczeń dla właśnie tych partii mięśni – z czasem problem zacznie ustępować, aż w końcu zniknie całkowicie. Nim jednak osiągniemy oczekiwane rezultaty warto zabezpieczyć się przed przykrymi sytuacjami i sięgnąć po wkładki urologiczne. Prawdopodobnie najczęściej polecane przez lekarzy są wkładki Seni Lady) – wiele kobiet ceni je sobie za ich naprawdę łatwe i pewne mocowanie do bielizny, jak i dobre dopasowanie do ciała (występują w wielu rozmiarach).

Nietrzymanie moczu z nagłym parciem

Dość powszechnym rodzajem NTM jest nietrzymanie moczu z nagłym parciem. Ten rodzaj wywoływany jest nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Objawia się on nagłą, częstą i bardzo silną potrzebą oddania moczu, a następnie po kilku sekundach wypływem. Ten typ NTM objawia się nie tylko w dzień, ale również w nocy. Częstym powodem występowania takiego zjawiska jest zespół nadpobudliwego pęcherza lub zapalenie pęcherza.

Seni Lady