Na zaparcia cierpi co druga kobieta i co czwarty mężczyzna. To bardzo powszechny problem, który należy do najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Dlaczego najprostsza czynność fizjologiczna dla wielu z nas jest prawdziwą udręką?
Czy to już zaparcie?
Przyjęło się, że wypróżnianie się raz dziennie jest pożądaną normą. Ale czy jest to standard dla wszystkich? Częstotliwość wypróżniania się jest u zdrowych ludzi różna. Można przyjąć, że normą jest oddawanie kału od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu.
Suszone śliwki, czy tabletki?
Problem zaczyna się kiedy Twój organizm zdecydowanie zwalnia, a Ty czujesz się ciężka. Zastanawiasz się, co Ci pomoże? Najbardziej popularny, domowy sposób na zaparcia to * zjedzenie suszonych owoców*. Tu najlepiej sprawdzają się śliwki i morele. Można też namoczyć je przez noc w wodzie, którą wypijemy rano.
Kiedy natura jest mało skuteczna, możesz zdecydować się na zakup środków przeczyszczających lub herbatek o takim działaniu. Pamiętaj, żeby najpierw postawić na naturalne sposoby, a potem ewentualnie sięgać po specyfiki z apteki.
Mówiąc o przyczynach zaparć, można je podzielić na dwie grupy:
- czynniki chorobowe,
- złe nawyki, czyli niezdrowa dieta i za mało ruchu – zdecydowanie najczęstsza przyczyna zaparć.
Zuzanna Górka