Infekcje dotykają każdego z nas. Jedni chorują częściej, inni rzadziej. Jednak każda dolegliwość źle wpływa na nasz organizm i potrafi zakłócić metabolizm człowieka. Osoby, które cierpią na przewlekłe schorzenia tj. cukrzyca, powinny zachować ostrożność.
Infekcja u cukrzyka
Katar czy lekkie przeziębienie może u diabetyka rozregulować mechanizm wyrównywania poziomu cukru we krwi. Podczas infekcji występują duże wahania stężenia glukozy we krwi. Gorączka zwiększa wydzielanie hormonów tj. glukagon i kortyzol, które powodują wzrost poziomu cukru we krwi. To z kolei zwiększa zapotrzebowanie na insulinę.
Choroba a spadek apetytu
Bliscy cukrzyka powinni zachować ostrożność, ponieważ podczas infekcji zmniejsza się apetyt, chory je mniej i tym samym dochodzi do spadku zapotrzebowania na insulinę. Osoba, która zmaga się z przeziębieniem, powinna częściej kontrolować poziom cukru we krwi. To rozwiązanie pozwala stosunkowo szybko zareagować na wahania stężenia glukozy.
Wymioty a hipoglikemia
Zatruciom pokarmowym często towarzyszą wymioty, które mogą doprowadzić do hipoglikemii i niedocukrzenia. Dolegliwościom ze strony układu pokarmowego powinny towarzyszyć częstsze pomiaru stężenia glukozy we krwi. Na ich podstawie należy dostosować przyjmowanie insuliny do aktualnego stanu glikemii. Warto mieć w pogotowiu słodki napój, który pozwoli szybko zareagować na hipoglikemię.
Arek