Szacuje się, że każdy człowiek przynajmniej raz w roku przechodzi dolegliwości związane z biegunką. Jak skutecznie wyleczyć biegunkę? Kiedy należy udać się do lekarza?
Śmiertelna biegunka
Choć z pozoru zwykła biegunka nie wydaje nam się groźną dolegliwością, wciąż z jej powodu umierają ludzie, a zwłaszcza małe dzieci. Trudno w to uwierzyć, ale jest przyczyną aż 25% zgonów na całym świecie! Najbardziej niebezpieczną odmianą biegunki jest ta, którą powoduje rotawirus. Zbiera on swe żniwo najczęściej wśród dzieci do 2. roku życia. Przykre dolegliwości jelitowe u dorosłych mogą świadczyć także o innych chorobach – zapaleniu jelit, zapaleniu trzustki, nadczynności tarczycy a nawet o nowotworach. Biegunki łatwo się nabawić, ale nieco trudniej się z niej wyleczyć.
Leczyć u lekarza czy w domu?
Z intymnymi problemami (a do takich niewątpliwie należy biegunka) niechętnie udajemy się do lekarza, wolimy leczyć się domowymi sposobami. W przypadku rozwolnienia można zdać się na sprawdzone sposoby tylko w przypadku, jeśli stan chorego jest lekki. Przy ostrych objawach, takich jak: kilkanaście wypróżnień na dobę, wymioty, wysoka gorączka, wydzieliny w kale (krew, ropa, śluz), znaczne osłabienie organizmu – niezwłocznie należy udać się do lekarza. Również w przypadku biegunki przewlekłej, nawracającej, trwającej przez kilka dni, trzeba zbadać przyczynę wystąpienia takich objawów.
M. Witczak