czasem-slonce-czasem-lek

W ciągu lata wszystkie czasopisma i portale rozpisują się o szkodliwości promieniowanie słonecznego. My również dołączamy się do przestróg i przypominamy o używaniu kremów z wysoką ochroną, noszeniu nakrycia głowy, chowaniu się przed słońcem w godzinach od 11:00- do 14:00 i uzupełnianiu płynów. Jednocześnie jednak chcemy Cię uświadomić, że w niektórych dolegliwościach skórnych, słońce może okazać się twoim przyjacielem.

Najczęściej występującym schorzeniem dermatologicznym jest łuszczyca. Charakteryzuje się występowaniem na skórze łuszczących się wykwitów w postaci czerwonych grudek. Pokryte są one srebrzystoszarą i nawarstwiającą się łuską. Jest to zjawisko mało estetyczne, ale wbrew obawy niektórych, nie jest zakaźne.

Zmiany chorobowe występują w okolicach prostowników łokci i kolan, w dole pleców i w okolicy pośladkowej, a także na skórze głowy, stóp i dłoni. Zdrowa skóra złuszcza się delikatnie co 28 dni, natomiast miejsca objęte łuszczycą- praktycznie nieustannie.

Produkowana przez promienie słoneczne witamina D, może pohamować przyspieszony podział komórek u chorych.Jeżeli wiec nie stosują oni żadnych leczniczych kremów, mogą zacząć się opalać, pamiętając o stopniowym dawkowaniu słońca i kremach z filtrem ochronnym.

Jeżeli cierpisz na atopowe zapalenie skóry i aktualnie nie stosujesz leków doustnych lub miejscowych, możesz poprawić stan skóry przez ekspozycję słoneczną. Ważne jest, abyś pamiętała o użyciu kremu hipoalergicznego z minimalnym filtrem SPF 25. Stan zapalny czerwonej , suchej skóry powinien się wyraźnie poprawić, a niekomfortowe swędzenie- ustąpić. Pamiętaj, że to lecznicze działanie nie dotyczy zmian skórnych, które się sączą.

Anna J