Przebarwienia na skórze to problem bardzo wielu kobiet. Jaki wpływ na przebarwienia mają zaburzenia hormonalne? Czy w czasie menopauzy jesteśmy bardziej narażone na powstawanie przebarwień?
Jak powstają przebarwienia
Za barwę naszej skóry odpowiada specjalny barwnik – melanina. Różne czynniki mogą wpłynąć na wytwarzanie melaniny i jej zagęszczenie w konkretnych partiach skóry. Przebarwienia to nic innego jak zaburzenia barwnikowe, w postaci plam, które przybierają różne odcienie brązu. Mogą powstać na skutek czynników środowiskowych (promieniowania UV, infekcji, uszkodzeń fizycznych skóry, złego odżywiania i stosowania używek oraz leków), jak również na skutek zaburzonej gospodarki hormonalnej organizmu.
Przebarwienia związane z hormonami
Prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej jest dla każdej kobiety niezwykle ważne. Hormony są odpowiedzialne za szereg ważnych funkcji w organizmie i mają również swój udział w barwieniu skóry. Skóra posiada wiele receptorów hormonalnych – estrogenowych, androgenowych i progesteronowych. Zaburzenia w pracy hormonów to jedna z podstawowych przyczyn powstawania przebarwień.
Największą grupą ryzyka stanowią kobiety po pięćdziesiątce, przechodzące menopauzę (aż 90% boryka się z przebarwieniami), panie przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, stosujące hormonalną terapię zastępczą, kobiety w ciąży oraz z różnymi zaburzeniami pracy wątroby, tarczycy lub przysadki.
M. Witczak