Ostroga piętowa jest to zwyrodnienie kostne, które tworzy się ze złogów mineralnych. Zlokalizowane jest w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa oraz rozcięgna podeszwowego.
Charakterystyczny kształt przypomina wyglądem płetwę rekina (co doskonale widać podczas badania RTG). Nie narośl jednak jest źródłem dolegliwości, a stan zapalny przez nią wywoływany.
W jaki sposób tworzy się to zwyrodnienie?
Skad się bierze ostroga piętowa?
Proces inicjuje moment, w którym dochodzi do przeciążenia rozcięgna podeszwowego. Przeciążenia mogą być spowodowane intensywnym treningiem, długotrwałym biegiem, nadwagą. Mikrourazy ścięgna mogą się kumulować, tym samym zwiększając napięcie w rozcięgniu, co prowadzi do oderwania przyczepu z guza piętowego.
W konsekwencji tego urazu, brakujące tkanki są uzupełnianie, i tak tworzy się ostroga piętowa, która jest umiejscowiona wzdłuż linii nacisku kości piętowej. Mierzy ona około 0,5 cm, czasem dochodzi nawet do 2 cm.
Co jednak jest przyczyną powstawania ostrogi piętowej oraz związanego z nią stanu zapalnego? Z czynników anatomicznych wymienić należy płaskostopie. Taka budowa stopy doprowadza bowiem do nadmiernych obciążeń oraz rozciągania rozcięgna podeszwowego przy chodzeniu.
Redakcja