Leczenie ostrogi piętowej to proces bardzo żmudny i wymagający od pacjenta zaangażowania i współpracy. Nie wystarczy samo przyjmowanie leków czy bierne poddawanie się fizykoterapii. Osoba cierpiąca na ostrogę musi włożyć sporo wysiłku, aby ból ustąpił.
Wszyscy lekarze podkreślają, że wyleczenie entezopatii rozcięgna podeszwowego (czyli innymi słowy ostrogi piętowej) jest bardzo ciężkie i nie zawsze przynosi pozytywne skutki.
Etap pierwszy – leczenie stanu zapalnego
Ostroga piętowa rozwija się w wyniku powstania stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego i podrażnienia włókien nerwowych w okolicy kości piętowej, które powodują rozrastanie się w tym miejscu narośli kostnej. Pierwszym etapem skutecznego leczenia bólu pięty jest więc zaleczenie stanu zapalnego, którego rozwój będzie powodował dalsze przykre dolegliwości.
Stosuje się w tym celu niesterydowe leki przeciwzapalne i maści oraz leki przeciwbólowe. W ciężkich przypadkach wprowadza się do kuracji leki sterydowe, które wstrzykuje się w miejsce występowania ostrogi (tzw. blokady).
Etap drugi – fizykoterapia
Jest niezbędnym elementem leczenia stanu zapalnego. W skład fizykoterapii powinny wejść takie zabiegi, jak: ultradźwięki, jonoforeza, laser, krioterapia, masaże wraz z odciążeniem stóp „tappingiem” (czyli oklejanie stóp plastrami i bandażowanie) oraz jedna z najnowocześniejszych metod – akustyczne fale uderzeniowe.
M. Borowik