Menopauza to termin zazwyczaj wartościowany negatywnie. W jego kontekście pojawia się niekończąca się lista skutków ubocznych, które mogłyby uprzykrzyć życie nawet największemu twardzielowi.
Podczas słuchania o nich, na usta ciśnie się pytanie – jak w ogóle kobiety są wtedy w stanie funkcjonować?
Menopauza oznacza ostateczne wygaśnięcie czynności jajników, zanik owulacji czyli zakończenie życia reprodukcyjnego kobiety. Moment jej wystąpienia nie w każdym przypadku jest jednakowy. Typowo mieści się on między 40. a 58. rokiem życia, zależnie od danego regionu świata czy uwarunkowań genetycznych. Datę menopauzy ustala się wstecz, po upływie 12 m-cy bez wystąpienia kolejnej menstruacji. Po tym okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę.
W okresie menopauzy hormon folikulotropowy, który odpowiada za stymulowanie pęcherzyków jajowych do wzrostu oraz wydzielanie estrogenów, traci swoje właściwości. To ważna zmiana, ponieważ estrogen wywiera ogromny wpływ nie tylko na fizyczny stan, ale też na psychikę kobiety. Z uwagi na to, że wydatnie oddziałuje na dużą część tkanek kobiecego organizmu, jego gwałtowne obniżenie wywołuje szereg objawów.
HydroVag