Drogie Panie, wiosna już na stałe zawitała, także czas pokazać nogi! Jeżeli schowałaś swoje krótkie spódniczki i spodenki w głąb szafy to czas je wyciągnąć. Żylaków można się skutecznie pozbyć.
O żylakach przeczytaj także artykuł Pozbądź się kłopotu z nóg
Skąd się biorą żylaki?
Czynniki ryzyka:
- obciążenia genetyczne
- zaburzenia hormonalne
- antykoncepcja
Czynniki wyzwalające:
- praca stojąca
- ekspozycja na ciepło – sauna, solarium, gorące kąpiele
Czynniki te wpływają na rozciągliwość ścian żył i w sytuacji utraty elastyczności dochodzi do poszerzenia światła i niewydolności żył czyli nieszczelności zastawek, opowiada dr Bartlewicz-Wójcik.
Układ żylny kończyn dolnych to dwie części:
- układ żył powierzchownych znajdujących się tuż pod skórą (odbierają 10-15% krwi z kończyny)
- układ żył głębokich, te przebiegają pod powięzią, wewnątrz mięśni (drenują 85-90% krwi)
Układy te są połączone ze sobą za pomocą ujść żył odpiszczelowej i odstrzałkowej oraz ok. 130-140 żył przeszywających tzw. perforatorów. Problem niewydolności żylnej dotyczy przede wszystkim złej pracy zastawek żylnych, które w warunkach zdrowia kierują przepływ krwi z żył powierzchownych do żył głębokich i dalej do serca. Ich niewydolność powoduje nieszczelność i rozejście się płatków co sprawia że krew po chwilowym przesunięciu się w kierunku serca cofa się. Ten wsteczny strumień krwi nazywany jest refluksem żylnym. Refluks żylny zwiększając objętość krwi poniżej uszkodzonej zastawki rozciąga segment żyły. Ściany takiego odcinka nie są fizjologicznie przystosowane na przyjęcie tak dużej objętości krwi, z czasem ulegają ścieczeniu, poszerzeniu i poskręcaniu i stają się zaczątkiem żylaków. Wraz z rozwojem choroby proces ten może obejmować kolejne odcinki żył. Refluks żylny można zaobserwować w badaniu usg dopplerowskim.
Jak leczyć chorobę żył?
Jest wiele sposobów leczenia chorych dotkniętych przewlekłą niewydolnością żylną, najogólniej rzecz ujmując stosuje się metody zachowawcze i chirurgiczne. Metodę leczenia dobiera lekarz po dokładnym zdiagnozowaniu pacjenta przy pomocy ultrasonografii dopplerowskiej i innych uzupełniających badań – mówi dr Bartlewicz-Wójcik. Podstawą leczenia zachowawczego jest ułatwienie odpływu krwi z kończyny i leczenie uciskowe. Farmakoterapia jest stosowana u pacjentów we wczesnych fazach niewydolności żylnej i obrzękach pochodzenia żylnego. Stosowane leki zmniejszają przepuszczalność i wzmacniają napięcie ścian naczyń żylnych, działają przeciwobrzękowo oraz poprawiają drenaż chłonki.
Leczenie stopniowanym uciskiem jest zalecane w zapobieganiu i leczeniu każdej postaci przewlekłej niewydolności żylnej. Kompresjoterapia polega na noszeniu przez pacjentów specjalnych pończoch, podkolanówek, rajstop lub opasek o stopniowanym ucisku. Z tym, że siła ucisku oraz rodzaj zakładanych wyrobów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Stopniowany ucisk przeciwdziała nadciśnieniu żylnemu zmniejszając refluks żylny. Noszenie tego typu pończoch zalecam również ciężarnym kobietom co zmniejsza u nich szanse rozwoju żylaków i powikłań pod postacią zakrzepicy żylnej – dodaje dr Bartlewicz-Wójcik.
Gabriela Kózka