internetowa-apteka

Internet to medium nowych możliwości. Nie tylko ułatwia nam dostęp do wiedzy, ale także do produktów, których nie znajdziemy w okolicznych sklepach. Podobnie jest z lekami i suplementami, które możemy nabyć tylko w aptekach. W ostatnim czasie powstało wiele internetowych stron sprzedających środki farmaceutyczne, nawet te na receptę. Czy takie zakupy są bezpieczne?

“Przed użyciem przeczytaj ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem, lub farmaceutą” – ten tekst pojawia się w każdym spocie reklamowym, na każdej ulotce czy reklamie prasowej, przypominając nam, że niewłaściwie użyty czy przeterminowany środek nie tylko nam nie pomoże, ale może także zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu. Mając to na uwadze,a chcąc kupić nieznany specyfik, często pytamy o niego farmaceutę w aptece zanim jeszcze zdecydujemy się na zakup. Przed nabyciem produktu możemy też przeczytać ulotkę i obejrzeć opakowanie… Internet nie daje nam tej możliwości.
Aby ustrzec się przed podróbkami czy fałszywymi cudownymi lekami na wszystkie dolegliwości, powinnyśmy sprawdzić wpierw stronę internetową, za pośrednictwem której, planujemy dokonać zakupu.

Po czym poznać dobrą aptekę internetową?

  • podaje faktyczny (fizyczny) adres, gdzie mieści się firma
  • zamieszcza numer telefonu lub e-mail pod którym możemy skonsultować się w wykształconym farmaceutą
  • wymaga okazania recepty, jeśli lek jest do nabycia tylko na kupon z pieczątką lekarza. Nie cieszmy się z „okazji”, gdy apteka nie wymaga od nas recepty przy takim produkcie, to powinno tylko wzbudzić podejrzenia
  • zamieszcza informacje o posiadanym zezwoleniu na prowadzenie apteki, podając jego numer
  • informację o niej znajdziemy w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym oraz na stronach internetowych inspektorów

Co powinno nas zaniepokoić?

  • przede wszystkim niepokojący będzie brak którejkolwiek z powyższych informacji
  • sprzedaje leki dużo tańsze niż te w stacjonarnych aptekach
  • po założeniu konta zasypuje nas spamem reklamowym
  • sprzedaje leki w innych dawkach niż te, wskazane i dopuszczone do obrotu przez producenta

Jeśli trafimy na aptekę internetową nie podającą adresu czy numeru zezwolenia lub jeśli zakupiony przez nas lek, budzi podejrzenie, że jest podróbką, powiadommy o tym Inspektorat Farmaceutyczny. Gdy chodzi o zdrowie, nie możemy być bierne, nie możemy tolerować oszustów, których działalność może zagrozić zdrowiu naszemu i innych osób.

A. Złotkowska