organizm-leczy-sie-sam

Najnowsze możliwości medycyny sprawiają, że pacjent może być leczony własnymi komórkami. Autogenne przeszczepy umożliwiają m.in. regenerację stawów, leczenie łysienia oraz odmładzanie. Czy długo poszukiwany eliksir młodości jest w naszym organizmie?

Autoodmładzanie w medycynie estetycznej

Naturalność stała się trendem. Nic więc dziwnego, że make up – no make up oraz zabiegi, które odmładzają, ale nie przerysowują rysów twarzy, zyskują na popularności. Drzwi, do zupełnie nowych obszarów medycyny estetycznej, otworzyło osocze bogatopłytkowe. Preparat jest koncentratem płytek krwi pobranej bezpośrednio od pacjenta tuż przed zabiegiem. Czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym m.in. wygładzają zmarszczki, poprawiają elastyczność i napięcie skóry oraz ujednolicają jej koloryt. Metoda ta wspomaga także terapię niwelującą nadmierne wypadanie włosów. Zabieg przypomina popularną mezoterapię, z tą tylko różnicą, że poprzedza go pobranie krwi od pacjenta. Ta jest następnie „wirowana” w specjalnej maszynie, by uzyskać koncentrat – osocze bogatopłytkowe PRP, w którym stężenie płytek krwi jest kilkukrotnie wyższe, niż we krwi – tłumaczy dr hab. med. Aleksandra Szlachcic, dermatolog z Ośrodka Medycznego Osteomed . Największą zaletą zabiegu jest brak powikłań i efektów ubocznych – preparat podawany pacjentowi jest nie tylko naturalny, ale pozyskany z jego organizmu. Dzięki zastosowaniu autologicznego preparatu znika ryzyko uczuleń, nietolerancji czy innych niepożądanych reakcji organizmu. Efektem zabiegu jest naturalne pobudzenie komórek do regeneracji. Dzięki czynnikom wzrostu zawartym w osoczu bogatopłytkowym skóra odzyskuje młody wygląd.

Tłuszczyk może być pomocny

Choć zazwyczaj nie lubimy naszego tłuszczyku, jest on nam potrzebny – przynajmniej w niektórych miejscach. Za sprawą medycyny możliwe stały się jego autogenne przeszczepy. Tłuszcz pobierany jest najczęściej z pośladków, brzucha lub bioder i przeszczepiany w ciało tego samego pacjenta, w miejsce, które potrzebuje zwiększenia objętości. Przeszczepy tłuszczu stosuje się m.in. w celu wypełnienia ubytków pourazowych i pooperacyjnych, również w celu powiększenia piersi i ich odbudowy po zabiegach mastektomii. Przeszczepy tłuszczu stosuje się również w medycynie estetycznej. Można dzięki nim modelować kontur twarzy, odmłodzić dłonie, a także powiększyć usta. Atutem tłuszczu jest fakt, że jest on żywą tkanką. W przeciwieństwie do implantów, zachowuje się jak integralna część organizmu.

Autor zewnętrzny