azz-alergiczne-zapalenie-zatok

Niektóre schorzenia, spowodowane alergiczną reakcją organizmu na pewne czynniki, trudno odróżnić od innych zwykłych jednostek chorobowych. Mogą być mylone np. ze stanami grypowymi albo wirusowymi. Ich przebieg często jest nie do odróżnienia bez wykonania specjalistycznych badań.

Tak jest również w przypadku alergicznego zapalenia zatok. Jego przebieg od samego początku niczym nie różni się od zwykłego zapalenia, jakie dotyka osób nie cierpiących na alergię.

Skąd mieć pewność, że to alergia

Osoby cierpiące na alergię orientują się, co im szkodzi. Łatwiej wtedy unikać szkodliwych substancji lub przy pomocy lekarza zlokalizować przyczynę nawracającego zapalenia. Co jednak, jeśli jeszcze nie wiemy, że jesteśmy alergikami?

Alergiczne zapalenie zatok zaczyna się nagle od kataru i dalej rozwija się tak, jak zwykłe zapalenie zatok. Zatkany nos, trudności z oddychaniem, ból głowy, uszu, oczu nasilający się podczas schylania. AZZ często jednak powraca, a ponadto prowadzi najczęściej do innych chorób na tle wirusowym lub bakteryjnym – co powinno dać nam do myślenia.

Istnieją dwa powody występowania alergicznego zapalenia zatok: uczulenie na pyłki roślin lub na salicylany, te naturalne i te występujące w lekach. Żeby sprawdzić, czy występuje u nas alergia na pyłki lekarz zleci wykonanie testów skórnych i przeprowadzi wywiad. W wykryciu alergii pokarmowej pomoże ALCAT test.

MF (mojealergie.pl)